A fideszes képviselő hangsúlyozta: a most tárgyalt javaslat elfogadásával az Országgyűlés alkotmányozó hatalomként eleget tesz az Alkotmánybíróság (Ab) döntésének, valamint társadalmilag fontos kérdésekre ad az „évek óta ismert kormányzati szándékkal összhangban lévő és a társadalom többségének támogatását élvező válaszokat”.
Kiemelte, hogy az Ab határozatában nem tartalmi kritikát fogalmazott meg az alaptörvényben szereplő szabályokkal kapcsolatban, hanem közjogi érvénytelenséget állapított meg amikor kimondta: két különálló törvényszövegben szerepelnek alkotmányos rendelkezések. A kormánypártok most ezt orvosolják, de a Fidesz-KDNP korábbi alkotmányos elképzelései nem változtak – szögezte le.
A konkrét módosítások közül Gulyás Gergely kiemelte a házasság és a család védelmét deklaráló cikk kiegészítését, amely kimondja, hogy a házasság és a szülő-gyermek viszony a család alapja. Hangsúlyozta: ez összhangban áll a múlt héten elfogadott új polgári törvénykönyvvel is, ráadásul „senkitől nem vesz el semmit, mégis kiemelt védelmet nyújt a család és a gyermekek számára”.
A kommunista diktatúra elítélését és a diktatúra vezetőinek juttatásának csökkentésének lehetőségét tartalmazó cikk módosításával kapcsolatban Gulyás Gergely megerősítette: a kormánypárti frakciók véleménye egyértelmű, megmásíthatatlan. Ugyanakkor függetlenül az MSZP kormányzásának minőségétől, és a „korábbi szocialista pártvezetők és miniszterelnökök diktatúrában játszott nem jelentéktelen szerepétől” az alkotmányos szintű nevesített megbélyegzést indokolatlannak tartják a kormánypártok – fogalmazott Gulyás Gergely, aki ugyanakkor idézett abból a korábbi Ab-határozatból is, amely kimondja, hogy az MSZP az MSZMP jogutódja és az MSZP ezt vállalta is.
A véleménynyilvánítással kapcsolatos cikkely módosításáról szólva azt mondta, erre azért van szükség, mert a baloldali ellenzék hivatásának tekinti az ország rossz hírének keltését és a Magyarországgal kapcsolatos külföldi botránykeltést, így hatékony eszköz lehet, ha a gyűlöletkeltő megnyilvánulásokkal megsértett közösség tagja bíróság előtti igényérvényesítésre lesz jogosult.
A felsőoktatási hallgatói szerződésekkel összefüggő módosításnál Gulyás Gergely leszögezte: az Ab semmilyen tartalmi kifogást nem emelt a szabályozás ellen, kizárólag a rendeletben szabályozás miatt állapított meg alkotmányellenességet és azt írta elő, hogy magasabb szintű jogszabályban kell szabályozni ezt a kérdést, az alkotmány pedig ilyen.
A kormánypártok álláspontja változatlan és a véleménykülönbségek tárgyalásos úton történő feloldásának hívei akkor is, ha a társadalom döntő többsége a kormánnyal ért egyet és „akkor is ha egy törpe kisebbség agresszív és több esetben jogellenes fellépése hazai elismertség hiányában külföldi támogatásra támaszkodik” – fogalmazott a fideszes politikus.