Mérsékelten javultak a vállalatok várakozásai

2012. december 02. 09:46

A Magyar Fejlesztési Bank őszi vállalati felmérésének eredményei alapján mérsékelten javultak a vállalatok következő egy évre vonatkozó várakozásai.

2012. december 02. 09:46

A Magyar Fejlesztési Bank honlapján közzétett elemzés (MFB-INDIKÁTOR) szerint ez a kedvezőbb külpiaci lehetőségeknek, az emelkedő forráskeresletnek, a cégek megítélése szerint némileg jobb (kevésbé kedvezőtlen) finanszírozási feltételeknek, valamint az erősödő beruházási aktivitásnak köszönhető. Az utóbbival kapcsolatban azonban a vállalati szektort erős kettősség jellemzi: a határozott fejlesztési tervekkel rendelkező és a beruházásokat biztosan elhalasztó vállalkozások aránya egyaránt emelkedett, valamint a cégek 57,3 százaléka küzd kapacitásfelesleggel, ami a 2009 nyara óta mért legmagasabb szint. 

 
A felmérésben szereplő vállalatok makrogazdasági várakozásai nem változtak a fél évvel ezelőttiekhez képest, a következő 12 hónap során alacsony gazdasági növekedéssel (átlagosan 0,8 százalékos GDP bővüléssel) és magas inflációval kalkulálnak (6 százalék). Az elemzés szerint a tartósan alacsony belső kereslet és a visszafogott belföldi értékesítési kilátások ellenére az inflációs várakozások (a kínálati oldalon) magas szinten ragadtak be.  A válaszadó cégek makrogazdasági várakozásait továbbra is elsősorban a külső hatások határozzák meg. A külföldi piaci lehetőségek megítélésének kismértékű javulását a magyarországi vállalatok exportpiaci pozícióinak stabilizálódása okozta. 
 
A beruházást tervező vállalatok aránya közel 8 százalékponttal, 59,4 százalékra emelkedett, miközben tovább nőtt a kapacitásfelesleggel küzdő vállalkozások részesedése is. Ez arra enged következtetni, hogy a tervek többsége inkább pótló, tovább nem halasztható beruházásokra vonatkozik, nem pedig új fejlesztéseket takar. A forráskereslet emelkedése alapvetően a beruházási elképzelésekhez kapcsolódik, ugyanakkor csökkent a folyó költségeik fedezésére is külső forrásokra szoruló cégek aránya. A fél évvel ezelőtti eredményekhez képest valamennyi hitelfelvételi körülményt kedvezőbben ítélték meg a felmérésben szereplő cégek: különösen a devizaárfolyamok változásában, a forint- és devizahitelek kamatkülönbségében, valamint a kamat mértékében tapasztaltak javulást.

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2012. december 02. 11:10
A fenti epehányásoknak mi köze a tényhez: "A beruházást tervező vállalatok aránya közel 8 százalékponttal, 59,4 százalékra emelkedett", Ha hozzátesszük: "A forint árfolyamának korábbi rekord volatilitása a leggyorsabb mértékben csökken a világon a Bloomberg által követett 31 fő deviza közül. Mindez arra utal, hogy a kereskedők egyre inkább bíznak abban, hogy az ország külső segítség nélkül is tudja finanszírozni adósságát a piacról". Vagy ezt"Recesszióba süllyedt a magyar gazdaság 2012-ben, de 2013 közepétől megindul a GDP növekedése - állapítja meg a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden Párizsban közzétett novemberi gazdasági jelentése. Az OECD szerint a magyar GDP 2012-ben 1,6 százalékkal csökken, majd 2013-ra - az év közepétől várható élénkülés következtében - 0,1 százalékra mérséklődik a visszaesés, 2014-ben pedig 1,2 százalék növekedésbe fordul a GDP." Aztán a foglalkoztatottak számának emelkedését. És végül magát az EU-t annak mélyrepülését és azt a tényt, hogy akik korábban nem adósodtak el , Csehország, Szlovákia, Lengyelország, azok fejlődni tudnak (persze úgy könnyű, ha nincs SZDSZ-MSZP dúlás), a többi azonban aki az EU-IMF diktátumokat elfogadta rohamtempóban halad az államcsőd felé. Ezekhez képest bizony nincs ok a sírásra.
Viktus
2012. december 02. 10:49
Ez a Gyuri bankja? :D Simicska várakozásai folyamatosan javulnak az előrelátható 2014-ig biztosan.
Laibach
2012. december 02. 09:54
Beindulnak az útépítések is: http://vastagbor.blog.hu/2012/12/01/zsiga_marcell_uj_haza
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!