Románia azért kapta ajándékul Sztálintól Észak-Erdélyt, hogy lenyelje a kommunizmust – kérdés, hogy most „robban-e a puliszka?”
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
A házelnök az M1-nek adott interjúban elmondta a kormány nem készítette elő a „politikai talajt” a felsőoktatás átalakításával kapcsolatban, nem számolt azzal, hogy véges az emberi emlékezet, illetve lesznek, akik saját sérelmeikért akarnak revansot venni. Kövér László beszélt még Gyöngyösi Mártonról, az ügynökaktákról, a túlzottdeficit-eljárásról, és arról is, mitől tart 2014 kapcsán.
Kövér László szerint a kormány nem készítette elő a „politikai talajt” a felsőoktatás átalakításával kapcsolatban, és nem számolt azzal, hogy lesznek olyanok, akik a diákok mögött a saját sérelmeikért akarnak revansot venni. A házelnök erről az M1-nek adott, vasárnap este sugárzott interjújában beszélt. Véleménye szerint „a kormány ezeket a bejelentéseket, kiszivárogtatásokat úgy tette meg, hogy nem készítette elő a politikai talajt”, nem kezdett el beszélni arról, hogy mi az a probléma, amelyet meg akar oldani, hanem evidensnek vette, hogy mivel a téma tavaly és tavalyelőtt már szóba került, logikus az, amit tenni fog, és azt az érintettek is így fogadják majd. A kabinet nem számolt azzal, hogy „az emberi emlékezet véges”, illetve vannak olyanok, akik a diákok mögött, a „saját sérelmükért való revansvétel” vagy a saját területeiket érintő folyamatok megállítása okán abban érdekeltek, hogy most nagyobb botrány legyen ebből az intézkedésből, mint tavaly vagy tavalyelőtt – fejtette ki álláspontját.
A Lényeg című műsorban sugárzott, szombaton felvett beszélgetésben a házelnök „fizetett forradalmárokhoz” és az egykori KISZ-vezetőkhöz hasonlította azokat, aki most „hergelik” a hallgatókat. Úgy fogalmazott: a KISZ-vezetőket „ugyanúgy a kutya sem választotta meg a fejünk fölé, és ugyanúgy nem képviselték a valóságos érdekeinket, mint ahogy szerintem ma – tisztelet a kivételnek – nagyon sok HÖOK-vezető nem a valóságos érdekei szerint jár el azoknak, akiket elvileg képvisel”. „Le kell ülni, normálisan, higgadtan, nyugodtan beszélni, lecsendesítve a hisztériát, pláne lecsendesítve a hisztériakeltőket” – hangsúlyozta a politikus, aki szerint így kiderülhet, a demonstrálók vajon azt akarják-e, hogy továbbra is tömegesen képezzék a titkárnőnek elmenni készülő bölcsészdiplomásokat és olyan „úgymond szakembereket”, akiknek a tudása semmire sem jó. Megjegyezte ugyanakkor, hogy szerinte a demonstrálók többsége jóhiszemű.
A házelnök arra a felvetésre, hogy sokak szerint Gyöngyösi Márton jobbikos képviselőnek antiszemita kijelentése után nincs helye a parlamentben, azt mondta: a „hülyeség” vagy a rosszhiszeműség a képviselők alkotmányos joga. Ha demokrácia van, akkor el kell viselnünk azt, hogy néha rossz választásaink eredményeképpen „mindenféle alakok, Gyurcsány Ferenc egyfelől, Gyöngyösi Márton másfelől” bekerülhetnek a politikába, sőt a hatalomba is, az ország élére – tette hozzá.
Az ügynökakták nyilvánosságára vonatkozó kérdésre Kövér László kijelentette: a kutatási szabadság adott Magyarországon. Szerinte azok szeretnének nagyobb szabadságot, akik célja, hogy „történészként villoghassanak”, vagy hátsó politikai szándékokkal azokon akarják elverni a port a kommunizmusért, akik ennek a hierarchiának a legalján, sok esetben „morális rabszolgák” voltak. A politikus az 1990 előtti időkre visszanyúló, „aljas politikai manipulációnak” tartja azt, hogy nem a Politikai Bizottság vagy a Központi Bizottság tagjain kezdték a felelősségre vonást, hanem úgy állították be, mintha a III/III-as főcsoportfőnökség, azon belül is „piti besúgók” tartották volna fenn a rendszert.
Arról, hogy Magyarország kikerül-e az uniós túlzottdeficit-eljárás alól, Kövér azt mondta: az EU-nak azt kell eldöntenie, hogy nyíltan szembemegy-e saját írott normáival, és igazolja azokat a félelmeket, hogy egy „európai szuperállam diktatúrája felé megyünk”, vagy alkalmazkodik a saját szabályaihoz és kiveszi Magyarországot a túlzottdeficit-eljárás alól. Szerinte ez utóbbi fog megtörténni. Ugyanakkor úgy vélte: Magyarország „kritikus pont” azoknak, akik nem szeretnék, hogy Európa másként működjön, mint eddig, mert ha a polgári kormány sikeres lesz, akkor sok ország követi a példáját, ezért be kell bizonyítani azt, hogy ezzel a politikával nem lehet belföldi sikereket sem elérni. Kövér László ezt nevezte 2014 igazi veszélyének és úgy fogalmazott: „reálisan számítani kell arra is, hogy ezek a külső erők, magyarországi belpolitikai erőket fognak támogatni, itt elsősorban Bajnai Gordonra meg az MSZP-re kell gondolni”.