Önkormányzatok: gyors és hatékony beavatkozást sürget az ÁSZ

2012. november 06. 09:07

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerint gyors és hatékony kormányzati beavatkozásra van szükség az önkormányzatok adósságrendezésében, mert 2007 és 2010 között összességében közel nyolcvan százalékkal nőtt a települések pénzintézetekkel szembeni tartozása.

2012. november 06. 09:07

Az ÁSZ keddi közleményében azt írta: 2011 tavaszától vizsgálták az önkormányzatok egy-egy csoportjának 2007 és 2010 közötti pénzügyi helyzetét. Ezen időszak alatt a pénzügyi, vagyis működési, felhalmozási, nemfizetési, illetve az önkormányzati többségi tulajdonú gazdasági társaságok működése miatti kockázatok fokozódtak.

A vizsgálat megállapításai szerint az önkormányzati folyószámlahitel napi átlagos állománya a 2007-es 47 milliárd forintról 2010-re 61,8 milliárd forintra nőtt, ez a működés finanszírozási kockázatát növelte. A pénzintézetekkel szemben fennálló kötelezettségek a 2010-ben 2007-hez képest, önkormányzati típusonként (főváros, megyei önkormányzatok, megyei jogú városok, városok) differenciáltan, összességében 77,7 százalékkal növekedtek. Az alrendszer 2010. december 31-én fennálló 1247 milliárd forint adósságállományának 84,6 százaléka is ebben az önkormányzati körben keletkezett.

Az ÁSZ megállapításai szerint az önkormányzatok eladósodásának hátterében döntőrészt az uniós támogatással megvalósult, illetve folyamatban lévő beruházásokhoz szükséges önerő megteremtésére felvett hosszúlejáratú deviza alapú hitel áll, de további kockázatot jelent az önkormányzatok gazdasági társaságainak adóssága is.

A számvevőszék készen áll arra, hogy ellenőrzési tapasztalatai alapján támogassa azokat a kezdeményezéseket, amelyek meg kívánják előzni, hogy az önkormányzatok körében jellemző eladósodottság újratermelődjön, mert ez közös érdek, kiemelt nemzetgazdasági ügy – tudatták.

Orbán Viktor miniszterelnök október végén jelentette be, hogy az állam 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át 1956 önkormányzattól úgy, hogy az ötezernél kevesebb lakosú települések adósságát teljes mértékben átvállalja, míg az annál nagyobb települések esetében egyenként, az egy főre jutó helyi adóbevételek alapján számolják ki az adósságátvállalást.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bini
2012. november 06. 11:57
Azért arról nem kellene elfelejtkezni, hogy az őnkormányzatok nagy százalékban nem pártok által inditott polgármester és képviselőtestület írányítja. A helyi lakosok akik függetlenként írányitanak. Általában a nagyobb városok azok ahol a pártpreferencia számit, valamint a megyei őnkormányzatok mely a központi írányitást biztosítja. Ezért tagozodnak az őnkormányzati szövetségek is ennek megfelelően, mely az ország egészére kordinálja az őnkormányzati rendszert, mely elkülönül a központi apparátustól. Az állami központ mint jogalkotási és felügyeleti szempontból kordinál valamint az állami feladatok átruházásánál játszik szerepet. Mivel pont ezen a téren nem volt egyértelmü szabályozás és törvényi háttér alakulhatott ki a mai helyzet, melyett az állam jelenleg probál rendezni s ennek egyik lépése a mostani konszolidáció is, ami nem jelenti az egész rendszer átalakitásának végét inkább a kezdetét.
laci0011
2012. november 06. 10:37
Petíció a jó királyhoz,aztán meg csodálkozunk hogy a stressz tönkrevágja a cövekként állót...
kjkj945
2012. november 06. 09:38
Csökkenteni kell a 3300 kis állam számát. Megváltoztatni az önkormi képviselő választást is. Pl. ugy ha egy település mégis akar külön testületet,polgmesit, akkor azok ne kaphassanak egy fillér juttatást se.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!