Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
MSZP szerint fontos és indokolt a korábbi földtörvény módosítása, a parlament előtt lévő javaslattal azonban „súlyos problémák” vannak, ezért az ellenzéki párt a szabályozással kapcsolatban módosító indítványokat nyújt be.
Veres János, a párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke, országgyűlési képviselője pénteki nyíregyházi sajtótájékoztatóján elmondta: a korábbi szocialista kormány néhány ponton módosított a törvényen, a helyzet azonban azóta változott, mivel a Fidesz-kormány időszakában vált egyértelművé, hogy 2014. április 30-án lejár az Európai Uniótól kapott tízéves földvásárlási moratórium.
A parlament előtt fekvő földtörvénnyel súlyos problémák vannak, de ezek módosító indítványokkal még korrigálhatóak – hangsúlyozta Veres János. A korábbi pénzügyminiszter közlése szerint a törvény megszavazásáról az MSZP attól függően fog dönteni, hogy a kormányoldali többség elfogadja-e a szocialisták által benyújtandó érdemi indítványokat. A keddi parlamenti hozzászólásokból az már látszik, hogy erre csekély az esély – folytatta Veres János –, mivel a Fidesz nem hajlandó az érveket meghallgatni.
A szocialista politikus szerint a törvényjavaslat kétmillió földtulajdonos tulajdonát sodorja veszélybe, a földek pedig leértékelődnek. Az elmúlt húsz évben aki földet szerzett, arra számított, hogy annak értéke növekedni fog; ez eddig így is volt, ez a javaslat valószínűleg megszünteti, vagy visszafordíthatja ezt a földérték-növekedést - mondta. A javaslat alapján Magyarországon nagyjából tízezer ember lesz, aki földet szerezhet, ők vásárolhatják meg a kétmillió tulajdonos földjeit – tette hozzá Veres János.
Az MSZP problémásnak látja azt is, hogy a készülő szabályozás értelmében nem juthatnának saját földhöz azok az agrárvégzettségű fiatal szakemberek, akik jelenleg társas vállalkozások alkalmazottai. Veres János kifejtette: a földszerzést emellett olyan – megfogalmazása szerint „politikai komisszár döntéshozókból” álló – hivatal engedélyéhez köti a javaslat, amely szubjektív alapon fogja minősíteni a földtulajdon eladását.
A javaslat a tizenkét, 2001-ben privatizált állami gazdasághoz nem nyúl hozzá, rájuk nem vonatkozik semmiféle szigorítás – mondta Veres János. Ezek a nyilvánvaló ellentmondások egyértelművé teszik, hogy a kormány által benyújtott javaslat nem kellően kiérlelt – jelezte Veres János, hozzátéve, ha a parlament mégis elfogadja a jelenlegi fideszes törvényjavaslatot, az esetlegesen 2014-ben felálló új szocialista kormány módosítani fogja ezt a szabályozást.