Kemény üzenetet kapott Brüsszel az Európai Parlamentben: „Mi lesz legközelebb? Tenyérből olvas, vagy leönti magát halvérrel?”
Daniel Freund erős kritikát kapott.
A külföldről érkező kritika miatt jelentősen csökkent az Európai Unió (EU) támogatottsága Magyarországon, a kormánynak azonban ismét az EU pártjára kell állítani a lakosságot, mert az EU-n belül akarja megoldani a rendszerváltás óta felgyülemlett problémákat – mondta Balog Zoltán kedden Lipcsében.
Az emberi erőforrások minisztere a német Kereszténydemokrata Unióhoz (CDU) közel álló Konrad Adenauer Alapítvány (KAS) Szabadság Magyarországon című pódiumbeszélgetésén kifejtette: a Fidesz „egy erősen Európa-szkeptikus országban” tíz éven keresztül egyben tartotta és EU-párti irányba fordította a jobboldalt, a Magyarországgal szembeni erős, „részben fundamentalista” kritika miatt azonban 2011 első félévében a lakosság egészét tekintve 30 százalékkal csökkent az unió támogatottsága.
„Most megint nekünk kell felépíteni” az EU támogatottságát – hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve, hogy a kormány természetesen az unió tagjaként akarja meghaladni „a görögországi viszonyokat”, amelyeket a nyolc évi szocialista kormányzás után megörökölt.
Kifejtette: a bírálatokban van némi igazság, hiszen a kormányváltás óta Magyarországon „lélegzetelállító sebességgel” zajlanak a változások, mert meg kell oldani a rendszerváltás óta felgyülemlett problémákat, amelyek miatt a térségben „az elsőből az utolsók lettünk”. E gyors változásból adódik a magyarországi folyamatokat övező külföldi aggodalom – mondta Balog Zoltán. Hozzátette: a 22 évvel a rendszerváltás után még mindig „a radikális változások korát élő” Magyarországon az új kormány szinte valamennyi nagy rendszert átalakított, mert helyre kellett állítania az ország működőképességét, és e munka során történtek „durva hibák is” – mondta a miniszter.