Rendkívüli hír! Őrizetbe vették a Lakatos Márk-ügy gyanúsítottját!
Emberkereskedelem és fiatalkorúakkal való visszaélés vádjával vették őrizetbe a gyanúsítottat.
Az alapvető jogok biztosa szerint a rendőrség nem sértette meg a gyülekezési jogot, nem is követett el hátrányos megkülönböztetést, amikor megtiltotta a Jobbiknak szombatra, a budai Vár és a Kossuth tér közé tervezett felvonulását.
A Szabó Máté hivatala által az MTI-hez pénteken eljuttatott közlemény szerint az ombudsman ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a gyülekezési törvény tiltási okai a gyülekezési joggal, valamint a hátrányos megkülönböztetés tilalmával összefüggő visszásság veszélyét hordozzák. A Jobbik országgyűlési képviselőcsoportjának munkatársa azért fordult a biztoshoz, mert Budapest rendőrfőkapitánya megtiltotta a szombati rendezvény megtartását. A biztos az országos rendőrfőkapitánytól írásbeli tájékoztatást és a dokumentumok megküldését kérte.
A biztos emlékeztetett, hogy a gyülekezési törvény szerint a rendőrség megtiltja a rendezvényt, ha a közlekedés más útvonalon nem biztosítható. Ennek eldöntése alapvetően szakkérdés, aminek megalapozottsága azonban a gyakorlatban nehezen ellenőrizhető. A megtiltás okaival kapcsolatban nem tekinthető töretlennek sem a rendőrség, sem a bíróságok gyakorlata – mutatott rá az ombudsman. A budapesti Andrássy útra korábban bejelentett rendezvények közül a rendőrség például egyeseket tudomásul vett, másokat, teljesen azonos forgalmi adatok alapján, megtiltott – idézte fel. Ennek láttán a külső szemlélőben az a kép is kialakulhat – írta az ombudsman –, hogy a rendőrség közrendi meggondolásból alkalmazza a tiltásnak ezt az okát.
Szabó Máté megállapította: a rendezvények megtiltásának gyülekezési törvényben meghatározott okai – a szabályozás hiányosságára visszavezethetően – alkalmasak arra, hogy a gyülekezési joggal, valamint a hátrányos megkülönböztetés tilalmával összefüggő visszásságot okozzanak. A közrend és közlekedés rendjének összefüggését sokkal helyesebb lenne fordítva megközelíteni, vagyis a kérdést úgy kellene feltenni, hogy a közlekedés milyen fokú akadályozása képes veszélyeztetni a közrendet, közbiztonságot – javasolta az ombudsman.
Az alapvető jogok biztosa észrevételeivel és javaslatával a közigazgatási és igazságügyi miniszterhez fordult.