Kiderült, lesz-e még zsebbenyúlós az infláció a magyaroknak
A K&H elemzője még azt is elárulta: melyik időszak lesz a legizgalmasabb az infláció szempontjából 2025-ben.
Lassabb ütemben nőtt az éves infláció, mely az április 5,7 százalék után 5,3 százalékra mérséklődött. A fogyasztói árak áprilisról májusra 0,2 százalékkal csökkentek – közölte a KSH.
Az éves infláció 5,3 százalékra lassult májusban az áprilisi 5,7 százalékról, a fogyasztói árak egy hónap alatt 0,2 százalékkal csökkentek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal kedden. A májusi infláció a legalacsonyabb ebben az évben. A KSH szerint egy hónap alatt csökkent az üzemanyagok és a tartós fogyasztási cikkek ára, míg az élelmiszereknél kismértékű árnövekedés történt.A havi maginfláció májusban mínusz 0,1 százalék volt az áprilisi 0,3 százalék után, míg az éves az egy hónappal korábbi 5,1 százalékról májusban 4,8 százalékra lassult. A nyugdíjas fogyasztói kosárra számolt infláció áprilishoz képest nem változott, 5,1 százalékos éves drágulást mutatott.
Áprilisról májusra az élelmiszerek 0,3 százalékkal drágultak, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 5,1 százalékos áremelkedésének következménye. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal csökkent. A főbb árucsoportok között a ruházkodási cikkek ára emelkedtek a legnagyobb mértékben, 0,9 százalékkal. Májusban a szeszes italok, dohányáruk 0,6 százalékkal, a háztartási energia 0,1 százalékkal drágult áprilishoz képest. Az egyéb cikkek ára 1,4 százalékkal csökkent, ezen belül a járműüzemanyagoké 3,6 százalékkal mérséklődött. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,3 százalékkal, a szolgáltatásokért 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy hónappal ezelőtt.
Tavaly májushoz viszonyítva az élelmiszerek ára az átlagosnál kisebb mértékben, 4,1 százalékkal emelkedett. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 13,2 százalékkal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk termékcsoport ára. Szintén átlag felett, 7,7 százalékkal nőtt az egyéb cikkek ára, ezen belül a járműüzemanyagok 14,4 százalékkal, a gyógyszerek, gyógyáruk 3,2 százalékkal drágultak. A háztartási energia is átlag felett, 6,9 százalékkal drágul. A szolgáltatások esetében 3,8 százalékos volt az áremelkedés mértéke. A ruházkodási cikkek 2 százalékkal drágultak, míg a tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint tavaly májusban.