Kapaszkodókat kell nyújtani a középosztálynak, hogy a tagjai maguk találjanak kiutat a bajból, és valós értékek előállításával, okos döntésekkel segítsék a társadalmat – mondták szakértők a Fókuszban a nemzeti érdek című, az Orbán-kormány első két évét értékelő konferencián csütörtökön.
Kapaszkodókat kell nyújtani a középosztálynak, hogy a tagjai maguk találjanak kiutat a bajból, és valós értékek előállításával, okos döntésekkel segítsék a társadalmat – mondták szakértők a Fókuszban a nemzeti érdek című, az Orbán-kormány első két évét értékelő konferencián csütörtökön.
Rogán Antal (Fidesz) országgyűlési képviselő a rendezvénynek a magyar középosztály megerősítéséről tartott kerekasztal-beszélgetésén kifejtette: a középosztályt gyakran politikai kategóriaként használják. A baloldal úgy fogalmaz, hogy ez szűk kategóriának tűnjön, amivel az 1990 előtti hagyományokhoz nyúlnak vissza – mondta. Nézete szerint a mai magyar viszonyok között a középosztályhoz az tartozik, aki képes arra, hogy a saját jogán szerzett jövedelemből tartsa el önmagát és családját. A mindenkori állam érdeke, hogy ezek az emberek minél többen legyenek, a társadalom többségét alkossák, mert ők a józan ész alapján döntenek a közösség nagyobb kérdéseiben is – hangsúlyozta.
Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke másképp definiálta a középosztályt. Azt mondta, tagjai azok, akik „valós értéket állítanak elő” a társadalmi munkamegosztásban, „ők tartják el a nemzetet”. A középréteg megerősítése szerinte azt jelenti, hogy „náluk kell hagyni a döntések egy jelentős részét”. Ha a középosztály erősebbé válik, egyre többen vehetnek részt a tényleges értékek előállításában – mutatott rá. Hozzátette: szűknek kell lennie annak a rétegnek, amelyet segélyekkel kell támogatni. Hangsúlyozta, Magyarországot csak az emelheti fel, ha a kormány világossá teszi, hogy az értékek előállítását támogatja.
Hegedűs Zsuzsa miniszterelnöki főtanácsadó kifejtette, szociológiai értelemben a II. világháború után egyre kisebb lett a középosztály. Ennek oka véleménye szerint, hogy mindenkinek megvan a lehetősége, hogy feljebb lépjen a társadalomban, ráadásul azzal, hogy az emberek beléptek a fogyasztói társadalomba, csökkentek a társadalmi különbségek. Véleménye szerint a politika fő feladata, hogy a hétköznapi embereknek „teremtse meg a reményt és adjon kapaszkodót”, hogy maguk tudjanak kilábalni a bajból. Nincs olyan megoldás, amely mindenkinek jó lenne, ezért társadalmi csoportok szerint „lokalizálni” kell a problémákat – hangoztatta.
Mezei Balázs, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem professzora arról beszélt, hogy azokban az országokban, ahol a középosztály szerepe jelentős, és tagjai többségben vannak a társadalomban, nagyobb a stabilitás, gazdasági értelemben is. Ennek a stabilitásnak az eléréséhez azonban szervezett, egységes ösztönzőkre, intézményekre van szükség – jegyezte meg.