Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Pintér Sándor a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak elmondta, a törvényi szabályozással visszaszorították a szélsőséges csoportokat, így a romáknak már sehol sem kell félniük az országban. A közmunkaprogrammal kapcsolatban a belügyminiszter kifejtette, inkább munkabért adnak, mint szociális segélyt.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerdai számában Georg Paul Hefty beszélgetett Pintér Sándorral a romák helyzetéről, a közbiztonságról és a közmunkaprogramról. A miniszter elmondta, hogy szélsőjobboldali csoportok meg akarták kérdőjelezni az állam erőszak-monopóliumát, mert rendet akartak teremteni, de alapeszméjük a zűrzavar volt. Pintér leszögezte, hogy az állami renden és a törvényeken kívül senki sem tud rendet teremteni, legfeljebb anarchiába taszítja az országot. Hangsúlyozta, hogy a kormány fellépése erős volt a szélsőjobboldallal szemben, de így sikerült visszaszorítani őket, valamint emlékeztetett, hogy törvényben határozták meg, mit lehet és mit nem. A német lapnak a belügyminiszter hozzátette, hogy a polgárok persze alakíthatnak rendfenntartó csoportokat, azonban csak rendőri felügyelet mellett. Felidézte, hogy a rendőrség beavatkozásával a gyöngyöspatai eseményeket is sikerült még csírájában elfojtani. Már nincs olyan terület, ahol a cigány lakosságnak félnie kellene a gárdától vagy egyéb szervezetektől – jelentette ki a belügyminiszter, aki arra is kitért, hogy a rendőrség a kisebb bűnesetek ellen is határozottan fellép.
Emlékeztetett, hogy korábban a szabálysértésekért pénzbüntetést szabtak ki, de most tudomásul kell venni, hogy a kisebb ügyeket is megtorolják – így pedig a tulajdon elleni vétségek száma 30-40 százalékkal csökkent. Az uzsorások elleni fellépésről elmondta, hogy több lehetőséget adtak a rendőrségnek a beavatkozásra, így már több ezer eljárást tudtak megindítani ilyen ügyekben. Elmondta, hogy a rendőrségnél nincs kisebbségi kvóta, hanem inkább a roma önkormányzatok ajánlása alapján támogatják a megfelelő diákokat középiskolai ösztöndíjak segítségével. Pintér Sándor az interjúban aláhúzta, hogy aki a magyar rendőrség kötelékéhez tartozik, az nem részesül etnikai alapú vagy más megkülönböztetésben. A közmunkaprogramról elmondta, hogy a választásuk azért esett a mezőgazdaságra, mert ott a munkába állók be tudnak kapcsolódni a piacra,így az önkormányzatok felügyelete alatt dolgoznak. Ismertette, hogy a közhasznú munkák között van idősgondozás, konyhai munkák vagy mosodai munkák a kórházakban. Hozzátette, hogy az ilyen programok révén a települések is új munkaerőhöz jutnak állami pénzen.
Az utcák és a környezet rendben tartásáról a belügyminiszter elmondta, hogy alapelvük szerint inkább munkabért adnak, mint segélyt. Ennek kapcsán kitért a szociális lakásépítési programra is: a párok gyerekenként 10 négyzetméterrel kapnak nagyobb lakást – mondta Pintér, majd beszámolt arról, hogy Ócsán megkezdték az építkezést, majd felszámolják a nyomornegyedeket. Ebben a projektben az államnak rá kell szoktatnia az embereket, hogy igényesebben éljenek Pintér Sándor szerint. Arra a kérdésre, hogy a foglalkoztatási program nem szoktatja-e további állami gondoskodásra az embereket Pintér elmondta, hogy ez a pénz a segély kétszerese, de kevesebb a minimálbérnél. Mivel az összeg zárolható fizetési kötelezettségek esetén, ezért a kedvezményezettjei hozzászoknak, hogy nem támogatásként kapják azt. A programmal kapcsolatban elmondta jövőre derül ki, hogy további bővítésre szorul-e – idézi a FAZ-ban megjelent interjút a Médianéző.