„A rezsicsökkentés egy szent tehén” – Nagy Attila Tibor szerint ezen múlhat Magyar Péter sikere
Az elemző az Indexnek nyilatkozott.
A hvg.hu-nak nyilatkozó kormányzati források szerint az EB direkt támasztott elfogadhatatlan feltételeket a múltheti egyeztetés során. Valódi céljuk Orbán Viktor távozásának, és egy szakértői kormány felállításának elérése lehet.
A hvg.hu-nak nyilatkozó befolyásos kormánypárti politikus szerint óriási a nemzetközi nyomás a kormányon, hogy hagyjon fel eddigi politikájával. Ennek része, hogy az IMF és az Európai Bizottság (EB) delegációja idő előtt távozott a múlt héten Budapestről. Mint a politikus fogalmazott, három olyan feltétellel érkezett a küldöttség, amelyekről tudták, hogy Orbán Viktor politikájának alapvető elemei. A kabinetben ezért ezeket ultimátumnak értékelik.
Hivatalosan meg nem erősített információk szerint az EB nem csak a jegybanktörvény tervezetét kritizálta, hanem az egyebek mellett az egykulcsos szja-t is rögzítő kétharmados stabilitási törvényjavaslat parlamenti vitájának leállítását is kérte. Emellett jelezte azt is, hogy csak a gyakori ellenőrzéssel járó, szigorúbb feltételeket támasztó stand by típusú IMF-hitelhez járul hozzá. A hvg.hu úgy tudja, hogy már csütörtökön megszakadtak az egyeztetések, mivel Orbán közölte, hogy ha a delegáció nem nyitott a kompromisszumra, ezeket a feltételeket nem tudja elfogadni. A kormányzati forrás szerint egyébként az IMF engedett volna, de az Olli Rehnnel folyamatos kapcsolatban álló EB-delegáció Orbán álláspontját látva lezárta a tárgyalásokat. A politikus szerint ebből látszik, hogy az EB küldöttei tudták, nem lesz megegyezés.
Mindezt a kabinetben és a Fidesz legfelsőbb köreiben úgy értékelik, hogy az EB olyan helyzetet próbál kreálni, mint ami korábban Görögországban és Olaszországban is a miniszterelnök távozásához és egy szakértői kormány létrehozásához vezetett. Egy kormányzati forrás szerint az utóbbi hetekben több fideszes politikust is megkerestek, de a kabinet és a párt is felzárkózott Orbán mögött. A hvg.hu által megkérdezett kormánypárti források a történések ellenére úgy vélik, a delegáció távozása nem jelenti a tárgyalások végét, jövő év elején meg fognak egyezni – írja a hvg.hu.