Elfogadták az új munka törvénykönyvét

2011. december 13. 18:18

A parlament név szerinti szavazással fogadta el az új munka törvénykéről szóló törvényjavaslatot – az új munkajogi szabályozásra az ellenzéki frakciók nemmel voksoltak. Az alapszabadság húsz nap lett, amelyet különböző jogcímen járó pótszabadságok egészíthetnek ki. Változott többek között a védett kor intézményére vonatkozó szabályozás is. Az új szabályozás alapján a minimálbér és a garantált bérminimum összegét a kormány állapítja meg.

2011. december 13. 18:18

Elfogadta az Országgyűlés az új munka törvénykönyvéről szóló törvényjavaslatot, amelynek rendelkezései 2012. július 1-jén lépnek hatályba. A képviselők az MSZP kezdeményezésére név szerinti szavazással fogadták el a jelenlegi – 1992-ben hozott – törvényt felváltó jogszabályt, amelyre az ellenzéki frakciók nemet mondtak.

Az alapszabadság húsz nap marad, a munkavállalók ezen felül több jogcímen pótszabadságra jogosultak: életkoruk alapján legfeljebb tíz nap pótszabadság jár, fennmarad a gyermekek után járó pótszabadság, de új elem, hogy igénybevételére mindkét szülő jogosult lesz. Az apának a gyermeke születését követő második hónap végéig öt munkanap pótszabadság jár.

A munkáltatóknak évente hét munkanap szabadságot legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadniuk. A szabadságot – eltérő megállapodás hiányában - úgy kell kiadni, hogy tartama tizennégy napot összefüggően elérjen. Kollektív szerződés rendelkezhet arról, hogy a szabadság negyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki a munkáltató.

A védett korra vonatkozó szabályozás úgy változik, hogy miközben a védelmi időszak továbbra is az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt év, a munkáltató a munkavállaló határozatlan időtartamú munkaviszonyát felmondással csak akkor szüntetheti meg, ha az lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, illetve olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

A mostani szabályozáshoz képest nő – a jelenlegi kétszázról 250 órára – a rendkívüli munkaidő éves korlátja, kollektív szerződésben a jelenlegihez hasonlóan legfeljebb háromszáz órát lehet kikötni.

Az új munka törvénykönyvében szerepel az is, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum (szakmunkás-minimálbér) összegét és hatályát - a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban folytatott konzultációt követően - a kormány állapítja meg. Újdonság az is, hogy a kabinet a munkavállalók egyes csoportjaira eltérő összegű minimálbért állapíthat meg.

A 2012 júliusától életbe lépő új szabályozás szerint a kötelező legkisebb munkabér összegének és hatályának megállapításánál figyelembe kell venni a munkakör ellátásához szükséges követelményeket, a munkaerőpiac jellemzőit, a nemzetgazdaság helyzetét, az egyes ágazatok és földrajzi területek munkaerő-piaci sajátosságait. A kötelező legkisebb munkabér összegét naptári évente felül kell vizsgálni - áll a törvényben.

Felhatalmazást kap a kormány arra is, hogy a bruttó 300 ezer forint alatti munkabérek nettó értékének megőrzéséhez szükséges munkabéremelés elvárt mértékét rendeletben határozza meg.

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karcsi75
2011. december 14. 21:13
Na, ez már megvan! Akkor most már csak dolgozni k(éne)ell és adózni rendesen, ahogy illik. Mint a hőn áhított "Nyugaton" és az annyira gyűlölt USA-ban!
de facto
2011. december 14. 09:30
Vártam az előttem szólóktól valami tényszerű ellenvéleményt. Orbánozást kaptam. Jellemző.
krisztoforo48
2011. december 14. 09:11
Uram,én nem ilyen lovat akartam,vagy legalábbis nem ezt a részét!
G. Pantyelejevics
2011. december 14. 07:52
A megmaradt maroknyi narancsködös polgártárs tanulságként elnézegetheti mondjuk a Fidesz ellenességgel nagyon nem vádolható Mandiner elmúlt 2 heti hírfolyamát. Azon szűrőn át szemlélve, melyik hír hoz plusz Fidesz szavazatokat és melyik visz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!