WSJ: Leminősíthetik Magyarországot

2011. november 07. 09:10

A The Wall Street Journal arról írt, hogy a gyenge forint dilemmát okoz Magyarországnak. Az országot leminősítéssel fenyegetik, a forint gyengül, ha pedig kamatot emelne a központi bank, tovább romlanának a növekedési kilátások - olvasható a Médianéző lapszemléjében.

2011. november 07. 09:10

A lap külföldi devizákkal foglalkozó rovatában arról írt, hogy a gyenge forint dilemmát okoz Magyarországnak. Erin Mccarthy cikkíró kiemelte, hogy a forint 12 százalékot gyengült szeptember óta az euróval szemben, ez pedig távol tartja a külföldi befektetőket. A gyenge forint miatt drágul a magyar államadósság finanszírozásának költsége és leminősítéssel fenyeget. Amennyiben a központi bank kamatot csökkentene a gazdasági növekedés beindítása érdekében, a forint még jobban zuhanna. A lap idézte Neil Shearinget, a Capital Economics elemzőjét, aki mindössze 0,5 százalékos növekedés lesz 2012-ben. John Peta, az Acadian Asset Management elemzője hozzátette: Magyarország még akkor is kockázatos piac marad, ha a nyugalom visszatér a világ piacaira. A cikk szerint Magyarország kockázatosságához hozzájárul a devizahitelek magas aránya, a kormány „bank-ellenes” lépései, az eurózóna közelsége és a leminősítés veszélye.

A WSJ szerint a devizahitelesek kedvezményes végtörlesztését lehetővé tevő törvény „visszafelé látszik elsülni”. A Fitch Ratings és a Moody's is figyelmeztetett, hogy az intézkedés nyomás alá helyezi a bankokat. A kormány csütörtökön igyekezett megnyugtatni a befektetőket, amikor a bankokkal való tárgyalások tervét jelentett be. Ennek következtében erősödött kicsit a forint, pénteken azonban ismét gyengült. A cikk utolsó bekezdésében kitértek arra, hogy a magyar állampapír-állomány jelentős része is külföldi kézben van. Vlad Milev, a Payden & Rygel elemzője kifejtette: a forintot a növekedés visszatérése vagy az agresszív kamatemelés erősíthetné. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kamatemelés ártana a növekedésnek. „Nehéz nekem igazán szeretni a valutát most” – idézték Milevet az írás végén.

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugalmazott tanár
2011. november 07. 15:57
WSJ: Leminősíthetik Magyarországot Nem mondod!? Ezek csípőből minősítgetenek odavissza.
Horst_Tappert
2011. november 07. 12:05
Képtelen vagyok felfogni, hogy miért van ez az esztelen ragaszkodás a 260-280 körüli eur/huf árfolyamszinthez... Miért nem akkor aggódik a világ, hogy túlértékelt a fizetőeszköz? Miért ne jönne ide egy külföldi befektető, ha többet ér a pénze? Miért kellene kamatot emelni, csak azért, hogy "erős" szinten tartsuk a forintot? Miért olyan iszonyat nagy baj, ha 300-330 körül van a forint árfolyam? Főleg, hogy export orientált ország vagyunk... Szóval le kellene már számolni ezzel a ballib bornírtsággal, hogy ha 270 körül van ez eur/huf, akkor jajdefasza minden, ha pedig 300 fölött, akkor itt a világ vége. Pontosan ők "kúrták el" úgy az országot, hogy bizony ennyivel értékelődött le a forint az euróhoz képest. Egyetlen egy eset van, ahol erősebb forint kell majd. Ha eljutunk oda, hogy eurozóna tagok leszünk és meg kell állapítani a fix átváltási árfolyamot. Na, akkor. De addig nem.
L066H
2011. november 07. 11:51
Amúgy meg kit érdekel a hitelminősítők bohóckodása? Színjáték az egész, semmi gazdasági alapja nincs a minősítéseiknek, csak a világpolitika kiszolgálói. Meg szeretnék törni a magyar kormányt, mert nem akar vazallusuk lenni, nem akar adósrabszolgaként kuncsorogni a kegyeikért. Ez itt a bibi. Az államháztartás hiánya kiváló, az államdósság csökken, a kormány stabil és elkötelezett a hitelek visszafizetésében, sosem késtünk a törlesztéssel, legutóbb bőven határidő előtt törlesztettünk az IMF-nek, itt vagyunk Európa közepén. És minket minősítenek le? A világ 10 legrosszabb adósa közt tartanak számon. :) Annyira, de annyira kilóg a lóláb. :)))
jakatta
2011. november 07. 11:37
Azért ezen is érdemes elgondolkodni, szemezgetni: http://www.economist.com/content/global_debt_clock Elég csak mondjuk Ausztriát összehasonlítani Magyarországgal. Ja hogy ott euró van? Miért is?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!