Rádöbbent a brit lap: Orbán megingathatatlan, a többiek pedig csak sodródnak az árral
Donald Tusk és Volodimir Zelenszkij is teljesen más hangnemet ütött meg.
Ugyanabban a számában, amelyben Orbán Viktor írása is megjelent, szerkesztőségi cikkben kritizálja a médiatörvényt a Financial Times. Az írás szerint meg kellene takarítani az Európai Bizottság idejét, és Budapestnek magától kellene módosítania a szabályozáson.
Bizonytalanul indult Magyarország soros EU-elnöksége - írja szerkesztőségi cikkében a Financial Times, ugyanabban a számában, amiben Orbán Viktor írása is megjelent. A brit lap figyelmeztet, hogy a sajtószabadság és a véleménynyilvánítási szabadság olyan alapjogok és európai értékek, amelyek nem kompromittálhatók. A médiatörvénnyel kapcsolatos két fő aggodalomként a bírságok mértékét, valamint azt nevezte meg, hogy a médiatanácsot „kilencéves időtartamra kinevezett Fidesz-hívekkel töltötték fel”.
A kommentár szerint ésszerű korszerűsíteni olyan törvényeket, amelyek túlhaladottak és lehet, hogy a törvény több cikkelye más EU-tagállamok médiaszabályozásában is feltűnik. Hozzátette: olyan államokról van szó, amelyek a sajtószabadság terén maguk sem rendelkeznek makulátlan teljesítménnyel, mint például Olaszország.
Az írás szerint nem jó módja a törvényhozásnak, hogy a politikusoktól válik függővé egy-egy hibás jogszabály ki nem használása. A törvényben benne van a kockázat, hogy az öncenzúra légkörét teremti meg, még akkor is, ha soha nem bírságolnak. A cikk kitér arra, hogy Orbán Viktor azt mondta, kormánya módosítja a törvényt, ha az Európai Bizottság azt jónak látja. „Budapestnek meg kellene takarítania a bizottság idejét, és magától módosítania kellene a törvényt” - írják.