Az új közoktatási és felsőoktatási törvényeket kidolgozó bizottságokba szinte csak egyházi iskolákhoz kötődő szakembereket kért fel Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár - írja a FigyelőNet. A lap szerint a fideszes szakpolitikusokat is egyfajta ellenzékként kezelik az oktatás irányítói. A törvények stratégiáját meghatározó vitaanyagok Piliscsabán készültek el: a közoktatási törvényről egy 43 oldalas, míg a felsőoktatásiról egy 9 oldalas dokumentum született. Utóbbi elsősorban a felsőoktatás szerkezetét, intézményeit, a hallgatók és oktatók jogait és kötelességeit tárgyalja.
A dokumentum rögzíti az oktatásvezetés beleszólását a keretszámokba, a felvételi alapkövetelményeként nevezi meg az emelt szintű érettségit és a nyelvvizsgát, valamint kizárja a hátrányos helyzetűek és a fogyatékosok pozitív diszkriminációját az eljárásban. A tervezet bizonyos körülmények között engedélyezné a felsőoktatási intézményeknek saját gazdasági társaságok létrehozását.
A közoktatási törvényről készült dokumentumot a lap ködös ötletek halmazának nevezi. A pedagógusképzést eszerint elitképzéssé változtatnák, a pedagógusok pedig egy részletesen kidolgozott életpálya mentén dolgoznának. Az iskolában minden évfolyamon öt órával töltenének többet a gyerekek, ennek egy része a mindennapos testnevelés óra lenne. A tankötelezettség korhatára továbbra is 18 év lenne, ám 16 éves kortól fegyelmi úton elbocsáthatóak lennének a diákok.