Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Visszavonulás, szocialista monolit és szociból lett jobbikosok - interjú Nyitrai Zsolttal, a Fidesz operatív igazgatójával, aki nyolc év után köszönt el a Fidelitas-alelnökségtől.
– Régóta a Fidelitas egyik alapemberének számított, a múlt hét végén tartott tisztújító kongresszuson mégsem szállt ringbe az alelnöki tisztségért. Visszavonul?
– Természetesen nincs ilyesmiről szó. A szervezet alapszabálya a felső korhatárt 35 évben határozta meg. 32 éves vagyok, így ugyan beleférne még egy ciklus, de úgy döntöttem, átadom a helyemet a fiatalabbaknak. Most már jöjjenek ők. És teszem ezt azért is, mert a Fidesz operatív igazgatójaként egyre több a teendőm.
– Úgy érzi, hogy ezzel le is zárta a Fidelitas-időszakot?
– Nem, egyáltalán nem. Ugyanis nem ért véget semmi. A szintén leköszönő Szijjártó Péter barátommal természetesen továbbra is támogatni fogjuk a többiek munkáját. Sőt, az új elnökkel, Ágh Péterrel megállapodtam abban, hogy az elnökség tevékenységét stratégiai tanácsadóként fogom segíteni.
– Mire emlékszik szívesen, és mire kevésbé?
– Nagyon sok jó élményem volt. Nagyon sok jó embert ismertem meg a szervezet révén, akikkel valószínűleg nem is találkoztam volna, ha nincs a Fidelitas. El kell mondjam azt is, hogy sokat tanultam az elmúlt évek során. Voltak persze buktatók, de több volt a felemelő pillanat. Egyébként továbbra is meggyőződésem, hogy a politikai ifjúsági szervezetek nagyon fontos pillérei a demokráciának. Nálunk ugyanis nincsenek úgynevezett politikusképző intézetek. Ezt a szerepet a politikai ifjúsági szervezetek töltik be. A közéleti pályára készülő fiatalok itt megtanulhatják a demokrácia alapszabályait és nem mellesleg azt is, hogy milyen csapatban játszani.
– Mégsem a Fidelitas volt az első csapata.
– Sok fidelitasossal ellentétben én először a Fideszbe léptem be. De ez magyarázható azzal is, hogy amikor elkezdett a közélet komolyabban foglalkoztatni akkor még nem létezett a Fidelitas.
– Miért és mikor csatlakozott a Fideszhez?
– Az 1994-es országgyűlési választások idején, amikor Horn Gyuláék az egész országot vörösbe borították. Akkor én úgy gondoltam tennem kell valamit. Felcsaptam a Heves megyei telefonkönyvet és kikerestem belőle az egri Fidesz irodájának a címét. Elmentem oda, bekopogtattam és közöltem, hogy szeretnék belépni a szervezetbe. Először azt hitték, hogy eltévesztettem a házszámot. Nem hitték el, hogy épp akkor akarok belépni, amikor a választásokon eléggé leszerepelt a párt.
– Ha már úgyis tagja volt a Fidesznek, hogyan került az ifjúsági szervezethez? Általában fordított utat járnak be a reménybeli politikusok, nem érezte ezt visszalépésnek?
– Az egyetemen épp egy szeminárium kezdésére vártunk, amikor az évfolyamtársam az egyik napilap legfrissebb számát lobogtatva jött felém és mutatja a rövid hírt: megalakult a Fidesz ifjúsági szervezete. – Te nem lépsz be oda? – kérdezte. Nem, hisz én már a tagja vagyok a Fidesznek, mi értelme lenne abba is belépni – válaszoltam. Aztán úgy hozta a sors, hogy megismerkedtem a Fidelitas akkori elnökével, Gyürk Andrással. Aztán az első vidéki Fidelitas csoport az én szervezésemmel alakult meg Egerben.
– Az egyetem után nem fordult meg a fejében, hogy a civil szakmájában próbáljon elhelyezkedni?
– A Miskolci Egyetem jogi karán végeztem. Viccesen azt lehetne mondani, hogy én a jogi kar után a jogalkotásban helyezkedtem el. Persze felmerült bennem, hogy elinduljak az ügyvédi pályán, de valahogy úgy alakult, hogy a politika lett a hivatásom. Szeretem azt, amit csinálok. A Fidesz operatív igazgatójaként beleláthatok a „politikacsinálás” hátterébe. Jó érzés az is, hogy apró dolgokkal, ötletekkel én is valamilyen szinten alakítójává váltam a politikának.
– Ön szerint mi a legfontosabb következménye az EP-választásnak?
– Egy dolog biztosan látszik. A rendszerváltoztatáskor kialakult politikai szerkezet teljesen átalakult. 19 év után elértük azt, amit mindig is szerettünk volna: a szocialisták elvesztették egyeduralmukat a baloldalon. A monolit szocialista tömb több részre hasadt.
– Mit ért ezen? Úgy gondolja, hogy az MSZP gazdasági, társadalmi beágyazottságára érdemi hatással van egy ilyen, viszonylag kevés téttel bíró választás?
– Az MSZP nagy pártból középpárt lett és mellette megjelentek a kisebb pártok, amelyek döntő részben az MSZP szavazótáborát szívják fel. Ilyen az MDF és a Jobbik is.
– Miért sorolja ide a Jobbikot? A radikális párt támogatói nem a Fidesz korábbi, radikálisabb szimpatizánsai közül kerülnek ki?
– A választási adatok és az elemzések azt mutatják, hogy a Jobbik szavazótáborának a kétharmada a szocialista párttól vándorolt át. Ezt az is bizonyítja: a Jobbik a hagyományosan baloldali megyékben (pl. Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves) ért el átlagon felüli eredményt.
– Hogyan értékeli a Fidesz szereplését? Mintha az eredmény ellenére nem lett volna igazán önfeledt az öröm a párt vezetői és aktivistái körében.
– Ilyen nagyarányú győzelmet, kellő higgadtsággal kell kezelni. Az országosan elért 56,37 százalék azt mutatja, hogy megvan a bizalom irányunkban. Ennek természetesen örülünk, de persze nagy a felelősségünk is egyben. Nagy lehetőség előtt áll a Fidesz, hogy rendbe tegye az országot. Nem lesz könnyű, de, nekünk kell elvégezni, vagy ha jobban tetszik nekünk el kell végezni a munkát.
Nyitrai Zsolt
Egerben született 1977. április 12-én. 1995-ben az egri
Gárdonyi Géza Gimnáziumban érettségizett. Jogászi diplomáját
a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerezte.
1994-ben belépett a Fidesz–Magyar Polgári Pártba. 1998-2002-ben
önkormányzati képviselő, valamint az ifjúsági és sportbizottság
elnöke Egerben, ahol 1998-ban az országgyűlési választási
kampányt irányítja. Alapító elnöke volt a Fidelitas első vidéki
csoportjának. 2001-ben a Fidelitas országos alelnökévé
választották. 2000-től 2002-ig az Ifjúsági és Sportminisztérium
kabinetfőnök-helyettese. A 2002. évi országgyűlési
választásokon a Fidesz-MDF közös országos listáról szerezte
mandátumát. A 2006. évi országgyűlési választásokon Heves
megyei területi listán szerzett mandátumot. 2006. május 30-tól a
gazdasági és informatikai bizottság tagja. 2006. augusztusától
az új, Fidesz- KDNP frakciószövetség Informatikai- és
Telekommunikációs munkacsoportjának lett a vezetője. A 2006-os
önkormányzati választásokon kampányigazgatóként dolgozott.
2006 decemberétől a Fidesz- Magyar Polgári Szövetség
operatív igazgatója.