Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
Fogalmam sincsen, hogy mit értett meg Orbán Viktor és a magát kereszténydemokratának címkéző rezsim Ferenc pápa szavaiból.
„Fogalmam sincsen, hogy mit értett meg Orbán Viktor és a magát kereszténydemokratának címkéző rezsim Ferenc pápa szavaiból. Ahogy arra is kiváncsi lennék, mit értettek meg egyházának vezetői ebből. Kerestem a pápa záró miséjén mondott szentbeszédét a katolikus egyház hivatalos oldalán a Magyar Kuríron, de csak hűlt helyét találtam. Vajon miért? Nehogy megzavarják a híveket Ferenc pápa üzenetével? Mit is mondott? A legfontosabb gondolatát idézném: »Szomorú és fájdalmas zárt kapukat látni: önzésünk és közömbösségünk zárt kapuit azok felé, akik szenvednek, idegenek, mások, menekültek, szegények. Végül pedig egyházi közösségeink zárt kapuit: bezárkózva magunk közé, bezárkózva a világ előtt, bezárkózva azok előtt, akik »nincsenek rendben«, bezárkózva azok előtt, akik Isten bocsánatára vágynak. Testvérek, kérlek benneteket: nyissuk ki a kapukat!«
Ferenc pápa egy spirituális vezető, ezért pont egy ilyen jellegű kritikára számítottam tőle. Egy kritikára, ami megpróbál a szívekhez beszélni. Ferenc pápa nem egy harsány politikus, aki kemény szavakkal ostoroz, hanem egy próféta, aki még reménykedik abban, hogy képes a kőszíveket hússzívekké változtatni.
A katolikus egyháznak a nyitott kapuk egyházának kellene lennie! A kereszténységre hivatkozó politikának meg pláne! Csakhogy Orbán Viktor rezsimje a zárt kapuk politikáját képviseli, ahogy az általa teljes anyagi függésben tartott egyházak jó része is. Tisztelet a kivételeknek, akik még mindig hitelesek próbálnak maradni.
Nézzük csak meg mit tett a magyar kormány az elmúlt 13 évben az »idegenek, mások, menekültek, szegények« ügyeiben! Gondoljunk 2015-re és a menekültválságra! Amikor a kormány hagyta, hogy a hazánkba érkező többezer kilométert megtett emberek, gyermekek és nők hetekig étel és mindenféle tisztálkodási lehetőség nélkül, emberi mivoltukban megalázottan sínylődjenek a Keleti Pályaudvaron. Hiszen azt kellett megüzenni a népnek, hogy ezek állatok, nem emberek! Ne érezzetek szánalmat velük szemben! Majd az egyházaknak is megtiltották, hogy segítsenek. Erdő Péter bíboros el is mondta, az egyház nem tehet semmit, hiszen akkor embercsempészetben lenne bűnrészes.
Vagy gondoljunk a szociális törvény módosítására, ami teljesen magára hagyta a szegényeket! Sőt az egyén felelősségének tekinti, ha elszegényedik. Ez ellen legalább egy katolikus püspök, Székely János tiltakozott! Aki ezt írta: »A szociális problémákat az egyén mentális helyzete, krízisállapot, szegénység vagy iskolázatlanság miatt igen gyakran nem tudja megoldani. Gondoljunk csak a szegregátumokban, állami gondoskodásban, mélyszegénységben felnőtt gyerekekre, a fogyatékos személyekre, idősekre.«”
Nyitókép: Facebook