Micsoda szerencse! Micsoda véletlen! Elképesztő hetedik érzék

Amikor Brüsszel Péter beszél a tisztesség és az átláthatóság fontosságáról, az olyan, mintha a viszkis rabló rendőrnek állna.

Továbbra se sikerült megértenem, hogy pontosan mit jelent az északi civilizáció.
„Toroczkai László interjút adott a 444-nek. Mielőtt az interjú tartalmára rátérnék, először is fontos elmondani, hogy szerintem ez nagyon jó dolog. Pontosan tudom, hogy még az ellenzéki térfélen is sokan még mindig a karantént tartják a helyes hozzáállásnak a Mi Hazánkkal szemben, de nekem meggyőződésem, hogy ez egyike azon hibáknak, amit nem kellene újra elkövetni. Volt már erre próbálkozás, egy 20 százalékos Jobbik lett a következménye, más eredményre most sem számíthatunk. A Mi Hazánkkal vitatkozni kell, érvelni velük szemben, mert valójában annál nagyobb szívességet nem tehetünk nekik, minthogy a saját magukról épített rendszerellenes képet erősítjük.
Toroczkai László az interjúban többek között arról is beszélt, hogy a Fidesz – különösen Budapesten – tele van liberálisokkal, melyre példaként az édesanyámat hozza. Erre két érve van: egyrészt, hogy holokauszt-kutató volt, másrészt, hogy az édesanyám. Bizonyos szempontból fontos fordulat ez, hiszen eddig mindig az volt a mondás, hogy én a családom miatt nem lehetek ellenzéki, mostanra édesanyám nem lehet fideszes miattam. Tekintsük ezt egy pozitív visszajelzésnek a politikai munkámat illetően. Ugyanakkor azért tényleg teljesen felesleges volt egy új pártot létrehozni, hogy az apák/anyák és fiúk-ozás hagyományait ápoljuk, ebben a rendszerpártok és a rendszerértelmiség mindig is kiemelkedő teljesítményt nyújtott az elmúlt évtizedekben, rendszertől függetlenül. Az LMP mondjuk azért jött létre 15 évvel ezelőtt, hogy ezt meghaladja, azt valóban innovációnak tekintem, a családfa fejjel lefelé állítását nem annyira.
De a tartalmi részekre is reagálva. Nekem továbbra se sikerült megértenem, hogy pontosan mit jelent az északi civilizáció: mármint azt értem, hogy a Föld északi részén elhelyezkedő országok, ami így egyfajta földrajzi kritikája a nyugat-kelet felosztásnak, de szerintem pont az a probléma, hogy mindkét felosztás olyan mértékben leegyszerűsítő, hogy alkalmatlan a világ valódi leírására. Nyugat-Európa teljesen máshogy működik, mint Kelet-Európa, és mind a kettő radikálisan különbözik az Egyesült Államoktól, ahogy a keleti, a szláv és a zsidó-keresztény kultúrát is több választja el egymástól, mint ami összeköti. A szomszédunkban zajló háborúnál erősebb cáfolata az északi-kultúrának nem is lehetne.
Mi a magunk részéről a teljes északi félteke egységbe forrasztását kicsit ambiciózus célnak érezzük: a valódi cél a régiós együttműködés erősítése lehet, mert itt valóban hasonló múlttal, hasonló társadalmi működéssel, gazdasági fejlettséggel és kihívásokkal szembenéző országok vannak, amelyek külön-külön nem tényezők, de együtt egész Európa legerősebb szövetsége lehetne. És a mostani események elég egyértelműen bizonyítják, hogy ez a régió a NATO-tagság miatt tudott kiszakadni az elmúlt három évtizedben a posztszovjet érdekszférából. Ha most nem lennénk NATO-tagok, akkor sokkal nagyobb veszélyben, és nem nagyobb biztonságban lennénk. Éppen ezért, ha valamikor, akkor most nem merülhet fel még távlati célként sem a NATO-ból való kilépés.”
Fotó: Földházi Árpád