Az idő geopolitikájától a világrendváltásig

2023. április 07. 22:47

Mindhárom nagyhatalom úgy érzi, hogy az idő nem az ő malmára hajtja a vizet, hanem az Egyesült Államoknak dolgozik.

2023. április 07. 22:47
null
Robert C. Castel
Robert C. Castel
Facebook

„Hogy mi az idő geopolitikája? A politikai hatalom eloszlása, illetve ennek az eloszlásnak a változásai úgy térben, mint időben.

A kutatásnak, amivel jelenleg foglalkozom az a tézise, hogy a kapocs, ami a három eurázsiai nagyhatalmat összeköti, az a közös idő-percepció. Mindhárom nagyhatalom úgy érzi, hogy az idő nem az ő malmára hajtja a vizet, hanem az Egyesült Államoknak dolgozik.

Hogy miért?

Azért, mert

mindhárom eurázsiai kolosszus számára a jövő a demográfiai hanyatlást jelenti

és az ebből következő politikai hanyatlást is. Továbbá, ha megvizsgáljuk, hogy melyik középhatalom az amelyik a legközelebb áll mindhármójukhoz, akkor a hasonló demográfiai kilátásokkal rendelkező Iránt látjuk.

Velük szemben az USA, és a hozzá legközelebb álló angolszász szövetségesei, kivétel nélkül egy demográfiai szempontból optimista jövő elé néznek.

A triumvirátus és az iráni szövetségesük szeretnék megváltoztatni a globális status quo-t, és tisztában vannak azzal, hogy

amit ma nem fognak megvalósítani, az a következő emberöltő folyaman már sokkal nehezebb lesz.

Mindebből az következik, hogy nyugodtan szögre akaszthatjuk azokat a kopottas nyugati kliséket, amik a geopolitikai szempontból »türelmes« ázsiai civilizációkról szólnak. A türelem ugyanis pont az a luxus, amit ezek a hatalmak egyre kevésbe engedhetnek meg maguknak.

Ha látni akarjuk a világrendváltás legfontosabb motorját, akkor elég, ha ránézünk a demográfiai projekciók grafikonjaira.”

***

***

Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml/Pool/Ramil Szitdikov

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gacsat
2023. április 09. 16:12
Az számít, hogy ebből mennyi fehér. (Ill. kínai) A többi minuszban van. Másrészt Oroszországon és az USÁn kívül mind túlnépesedett. Ennyien el se férnek.
polárüveg
2023. április 09. 01:26
A korfa ábrázolás nem adja vissza pl. az állampolgárok elköteleződését a hazájuk iránt. Sem az oktatási színvonalukat, sem az egészségüket, sem az erkölcsi moráljukat. Pl. abban a társadalomban, ahol mindennek az értékmérője a pénz, és csak a pénz, az bukásra van ítélve, mert nincs benne tartás, nincs magasabb eszmékhez való kapcsolódás. Itt az erősebb kutya mintájára a gazdag mindig nyer, ha igaza vagy joga nincs, akkor is. Az emberéletet is pénzben kezdik el mérni, és akkor előbb-utóbb minden emberélet megvásárolható lesz. Lásd az erős erkölcsökkel rendelkező Római Köztársaság átalakulását rabló rabszolgatartó és kamatos kamattal a szabad embereket adósrabszolgává tévő hódító társadalommá. A mai USA hasonlósága a Római Birodalom utolsó korszakához szembetűnő.
Rocktoberi
2023. április 08. 19:46
Van itt egy apró kis probléma. Angliában és a többi nyugati országban is főleg a muszlim fekák szaporodnak.
Namond
2023. április 08. 13:43
Na ez most téves.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!