Amerika és Oroszország – józanul nézve

2023. február 15. 16:18

Édesapámnak nem velem van vitája, hanem a valósággal.

2023. február 15. 16:18
null
Jeszenszky Zsolt
Jeszenszky Zsolt
Magyar Nemzet

„Édesapámnak nem velem van vitája, hanem a valósággal. Elképzelni sem tudja (vagy inkább nem akarja), hogy az Egyesült Államokat a geopolitikában, különösen az Európához való viszonyban a segítő szándékon és a morálon kívül bármilyen más motivációik is vezérelnék. Valóban, a II. világháború után létrejött a Marshall-terv, nélkülözhetetlen anyagi támogatást nyújtva Nyugat-Európa újjáépítéséhez; és a NATO, nélkülözhetetlen katonai támogatást nyújtva a szovjet fenyegetéssel szemben. Utóbbi számunkra is előnyös volt, amikor 1999-ben végre mi is csatlakozhattunk hozzá. De ne legyünk naivak: mindez végig az amerikai geopolitikai érdekek mentén történt.

A hidegháború alatt az USA-nak és a vele szorosan szövetséges Nyugat-Európának ütközőzónára volt szüksége a szovjet veszély minél távolabb tartására; ezt a szerepet Kelet-Európa kiválóan ellátta.

 A 90-es évekre Oroszország viszont jelentősen meggyengült, a korábbi kétpólusú világrend helyett rövid időre létrejött egy unipoláris állapot, ahol az Egyesült Államok lett a kizárólagos hegemón. És ebben a helyzetben már minél szűkebb mozgástérrel, minél jobban beszorítva akarták tartani Oroszországot. Katonai-geopolitikai szempontból, a saját érdekük felől nézve ez teljesen érthető is. De azt is tudomásul kell vennünk, hogy Oroszország, részben történelmi büszkeségből, részben saját jelenkori létezését féltve, ezt nem fogadta el. Ám az Egyesült Államok nem mondott le róla, és előbb Georgiában sikertelenül, majd pedig a jóval nagyobb Ukrajnában, jóval több sikerrel, létrehozott egy beékelődést az orosz érdekszférába.

Szó nincs az ukrán nép iránt érzett emberbaráti szeretetről vagy szolidaritásról. Ez egy kiváló mese, amit el lehet adni a széplelkű közvéleménynek. De ne higgyünk a meséknek.”

Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 126 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zolizolizoltan
2023. február 16. 16:29
Tudod Zsolt, aki sokszor hazudik másoknak, önmaga is valóságnak hiszi.
roccobaba
2023. február 16. 14:54
Ez annyira korrekt, hogy fel kellene olvasni az amerikai kepviselőháznak. Hogy lassák a fáktól az erdőt....
Reszelő Aladár
2023. február 16. 13:37
A Szovejetunió elvesztette a III Világháborút/Hidegháborút. Ennek a büntetése lett a kommunista rendszer megdőlése, az első körös vazallusok (SZU maga) és második körös csatlósok (keleti blokk országai) és a távoli barátok (más komcsi projektek) elvesztése. És még 10 év növekedő és 10 év csökkenő káosz és szabad rablás. Viszont ennek lett 2014-ben vége, amikor Oroszország deklarálta, hogy még léteznek és újra mint globális nagyhatalomként tekintenek magukra. Aki pedig ezt vitatja, azzal vállalják a konfliktust is. Ukraja egy rossz gólem, amit megszállt a rivális hatalom gépezete. A rivális hatalom pedig szintén kíméletlenül beleáll minden konfliktusba. Itt tartunk most. Ha a szomszédban gyalulnak, a mi nyakunkba hullik a forgács. Ha lőnek, mi is kapunk a repeszekből. Ha káosz fenyeget, az minket is fenyeget. A magyar érdek ennek a minimalizálása és kezelése esetleg valamilyen pozícióból származó haszon megszerzése.
Doromb13
2023. február 16. 11:40
Én pedig nagyon el tudom hinni,hogy akár Grúziában,akár Ukrajnában az ottélők zöme megelégelte az oroszok kisebb-nagyobb "beavatkozásait", és vágynak egy függetlenebb életre. Nekünk,akik pedig szintén a szovjet érdekszférához tartoztunk,fogalmunk sem lehet,hogy mit éreztek,hogyan éltek azok,akik maguk a birodalom részewi voltak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!