A tanult ember a melóssal üvöltöző parizeresre szavaz?

2022. április 29. 18:26

A Fidesz nem kevesebb listás szavazatot kapott, mint négy éve, hanem többet: közel 240 ezerrel.

2022. április 29. 18:26
null
Francesca Rivafinoli
Francesca Rivafinoli
Vasarnap.hu

„Most, hogy némelyek üdítően józan meglátásokkal kezdték pedzegetni, hogy a megnyerni kívánt szavazótömegek leostobázása helyett célravezetőbb lenne valamiféle őszinte önvizsgálat, a Medián látványos grafikonnal sietett mindazok segítségére, akik megkímélnék magukat ettől az intellektuális munkától, és inkább henyélnének tovább a kényelmes buborékban, kedvenc áldozati pózukban.

»Az iskolázottság emelkedésével csökken a Fidesz támogatottsága« – állapította meg a Medián egy március végén készített és most közzétett felmérésére hivatkozva: míg a budapesti diplomásoknak mindössze 21 százaléka vallotta magát kormánypártinak, a skála másik végén a legfeljebb nyolc általánossal rendelkező vidékiek 80 százaléka a Fideszre szavaz. »Ezért vitték lejjebb a tankötelezettség felső határát!!« – érkezik a megfejtés balfelől. »Ezért tartják olyan alacsonyan a kultúrális (sic!) szintet!!« – mutatnak rá roppant kiművelt emberfők. »Mindenki Fidesz-szavazónak születik, de van, aki továbbtanul« – szól az összegző szentencia, ami valóban szellemes, csak éppen rémlik, hogy

2002-ben fideszes körökben is divat volt a panelprolizás, nem is lett belőle választási győzelem egyhamar. Ott kezdődik, hogy a tételmondat alapján a Fidesz szavazótáborának dinamikusan csökkennie kellene. Amíg ugyanis 2010-ben a 25 és 64 év közöttiek 18,8 százaléka rendelkezett legfeljebb alapfokú végzettséggel, és ennél alig voltak többen a diplomások (20 százalék), 2021-re előbbiek aránya 13,7 százalékra csökkent, utóbbiaké 29,3 százalékra nőtt.

Arról nyugodtan lehetne vitatkozni, hogy itt van-e már a szellemi Kánaán (nincs), abban azonban talán megegyezhetünk, hogy az iskolázottság objektíve emelkedett. Csak 2018 óta nagyjából 240 ezerrel lett több aktív korú diplomás – erre mit látunk? A Fidesz nem kevesebb listás szavazatot kapott, mint négy éve, hanem többet: méghozzá közel 240 ezerrel. Amely egybeesés nyilvánvalóan puszta véletlen, mindenesetre ezek után kicsit olcsó megoldás a továbbtanulók számának növekedésétől várni a kormányváltást.”

Nyitókép: Facebook

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sztd
2022. április 30. 16:21
Talán mindenkinek feltűnt, hogy a közvéleménykutatók a Fideszt alul, a moslékot felül mérték. El tudom képzelni, hogy a fideszesek elkezdtek rejtőzködni, mivel a lámpavas és a vagyonelkobzás is be lett ígérve olyanoktól, akik (illetve akiknek a szülei) ilyet már csináltak. Ezen kívül lehet, hogy a multiknál sem szerencsés Fidesz szavazónak lenni. Ezek után simán lehet, hogy a magasabb végzettségűek rejtették el a pártszimpátiájukat.
Augustus1
2022. április 30. 11:01
Egyrészt: mi az a tanultság, diplomázottság? Valójában számtalan kifejezetten a, hogy finom legyek kevésbé tehetséges gyerekeknek való szakmát, felsőfokú képzést találtak ki. Az ott diplomát szerzett fiatal a szó szoros értelmében nem okvetlenül tekintendő értelmiséginek, sőt. Másfelől: a nagyrészt - akár valódi - értelmiségiekből álló társadalmat nagyon jól minősíti Huxley a Szép új világban, amikor a vadember arra vonatkozó kérdésére, miért nem "gyártanak" csak alfákat, elmagyarázzák neki, hogy volt egy ilyen kísérlet, és tökéletesen működésképtelen társadalmat eredményezett. Aztán meg bocsássuk meg ezeknek ezt a vidékizést aluliskolázottozást. A magam részéről egy esetleges ellenzéki győzelem esetén vadul panelproliznék.
Marcellina
2022. április 30. 11:00
Tehát minél "diplomásabb" valaki annál biztosabb hogy alkalmatlanabb emberekre fog szavazni? ( Hajnal, Fegyőr, MZP, Jakab, stb?) Ez most komoly? Mert viccnek igen szar.
Chardonnay99
2022. április 30. 09:17
Amennyiben az igaz, hogy a tanult emberek többsége az erre az ellenzékre szavaz, akkor ez amiatt van, hogy a ballibsik túl nagy befolyással rendelkeznek a felsőoktatásban. Például a " független" Kéri László: ELTE Politológia szak, 1993-95, 1998-2002 – politikai szociológia ELTE média-szak: 1993-1998 – politológia Századvég iskola, 1993-1996 – politikai szociológia Bálint György Újságíró iskola posztgraduális szak, 1999-2001 – általános politológia Nottingham State univ. School of Social studies-karán 1996 – kelet-európai átmenetek, és XX. századi politikatörténet 1993 óta az SZFE tévé- és filmrendezőit, szerkesztőit, műsorvezetőit tanítja politológiára és politikai elemzésre. (Időnként egyéb – operatőr, gyártásvezető és filmrendező –osztályokat is.) Hat végzős osztályban mintegy kilencven disszertáció, szakdolgozat elkészülésében volt vezető tanár, opponens, vizsgáztató. 2004 óta az egyetem Doktori Iskolájában is tanít és vesz részt doktori védésekben opponensként, bizottsági tagként.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!