Döbbenetes videón, ahogy megindul az észak-koreai katonák első offenzívája
Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban.
Nem véletlenül merülhet fel ez a kérdés itthon.
„Tegnapelőtt volt 23 éve, hogy 1999. március 12-én Magyarország csatlakozott a NATO-hoz. Ahhoz az Észak Atlanti Szövetséghez, amely most a védelmünket garantálja egy háborús helyzetben. Igen, háborús helyzetben, amelyről azt gondoltuk, hogy remélhetőleg soha nem fog bekövetkezni. Most azt látjuk, hogy Oroszország minden szerződéses kötelezettségét felrúgva, nemzetközi normákat megsértve, hazugságok sorozatán át hódító és területszerző szándékkal rátámadt szomszédjára, Ukrajnára. A Vlagyimir Putyin által 22 éve vezetett atomnagyhatalom a nukleáris fegyver bevetésével is megfenyegette a világot.
Megvéd-e minket az atlanti katonai szövetség egy esetleges putyini támadástól? Nem véletlenül merülhet fel ez a kérdés itthon, hiszen 1849-ben, 1944-45-ben és 1956-ban is magyar területen harcoltak orosz katonák. Két szabadságharcunkat fojtották vérbe. Rosszak a tapasztalataink.
Az orosz agresszió több fontos tényre is ráirányítja a figyelmünket. Először is fontos leszögezni, hogy a NATO-val kikezdeni valószínűleg nem akar a birodalmi álmokat szövögető Putyin. Az Észak Atlanti Szövetség a világ legerősebb katonai blokkja.
Másrészt viszont érdemes egy pillanatra elgondolkodnunk a mi védelmünket is biztosító szervezet helyzete kapcsán. Nemcsak Magyarország, de Európa sem lenne képes megvédeni magát az Amerikai Egyesült Államok nélkül. Hazánk és földrészünk biztonságát azért képes szavatolni a NATO, mert az USA is a tagja.
Harmadrészt nem árt feleleveníteni azokat az évek óta tartó vitákat, amelyek a katonai szövetség költségvetése körül folynak. Még Donald Trump amerikai elnök provokált ki 2018-ban egy válságtanácskozást, amikor Brüsszelben, a tagállamok vezetőinek találkozóján éles kritikát fogalmazott meg főként Európa vezető gazdasági hatalma, Németországgal szemben. Akkor azt vetette fel, hogy miért fizetnek a németek dollármilliárdokat a gáz- és energiaimportért Oroszországnak, miközben csak 5 ország (USA, Nagy- Britannia, Görögország, Észtország és Lengyelország) teljesíti a NATO felé vállalt kötelezettségeit a 29 tagállam közül. Az elnök szerint Amerika viseli Európa védelmének költségeit, miközben milliárdokat veszít a vele történő kereskedelmen. (Az öt legjelentősebb európai gazdasági hatalom, Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Spanyolország együttes katonai ráfordítása nem éri el az USA hadikiadásainak 40%-át sem.)”
Nyitókép: Fodor Gábor / Facebook