Az amerikai belpolitika nem Trump miatt polarizált

2020. november 03. 21:38

Ő nem okozza, csak kihasználja a megváltozott hangulatot.

2020. november 03. 21:38
Ugrósdy Márton
Ugrósdy Márton
Mandiner hetilap

Az amerikai belpolitika nem Trump miatt polarizált: ő nem okozza, csak kihasználja a megváltozott hangulatot. Politikai téren az elnök legnagyobb sikere a legfelső bíróság konzervatív többségének kialakítása és megerősítése, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh, idén pedig Amy Coney Barrett bekerülése a főbírói testületbe évtizedekre meg fogja határozni a jogrendszer és így a társadalom fejlődése szempontjából kulcsfontosságú testület működését. Persze ettől még nem fogják holnap betiltani az abortuszt és újra bevezetni a faji szegregációt, de az olyan alapvető konzervatív értékek, mint az élet szentsége, a család alapvető társadalmi szerepe, valamint az alapvető jogok védelme – szemben a progresszívok által használt kiterjesztő értelmezéssel, aminek hatására lassan minden deviancia szövetségi szinten védett emberi joggá válna az értelmezésükben – a 6:3-as konzervatív többség miatt biztosnak látszik a 2020-as évek után is. Trump öröksége ezen a téren egyébként – a legfelső bíróság példájánál maradva – az is, hogy a Demokrata Párt vezetői már szemrebbenés nélkül beszélnek arról, hogy győzelmük esetén felvizeznék a bírói testületet, és további tagok jelölésével állítanák vissza a progresszív többséget. Gondoljunk csak bele, mi lenne a jogállammal, ha ezt egy közép-európai ország vezetője jelentené be! Külügyi téren Trump – végre – leszámolt a politikailag korrekt külpolitikával: ma világosan és tisztán látszik, mi az amerikai érdek, és az elnök nem rejti el emberi jogi, demokráciaféltő vagy éppen lmbtqi+ csomagolásba az amerikai szemlélet exportját és a gazdasági érdek kőkemény érvényesítését. Európa és a progresszívok persze szörnyülködtek ezen a fordulaton – azonban aki akart (például Lengyelország, Izrael vagy éppen Magyarország), együtt tudott működni Trumppal, és eredményeket is el tudott érni. És ahogy azt Mao is mondta Nixonnak: azért jó jobboldali politikusokkal tárgyalni, mert ők nem hazudnak, mint a baloldaliak.

Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója

Megjelent a Mandiner hetilap október 29-i számában.

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BossN
2020. november 04. 07:46
"Mao is mondta Nixonnak: azért jó jobboldali politikusokkal tárgyalni, mert ők nem hazudnak, mint a baloldaliak." Ez jó.
Magyarok Pásztora
2020. november 04. 04:12
A komcsi-femcsi-libsi patkányok miatt.
Akitlosz
2020. november 03. 23:02
Ugrósd merre van?
Akitlosz
2020. november 03. 23:01
Egy gyakorlatilag kétpártrendszerű országban a belpolitika szükségszerűen mindig polarizált. A "demokrácia" lényege az, hogy a politikai pártok folyamatosan veszekednek egymással a hatalomért.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!