Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
A múltban a baloldali pártok sokat hibáztak uniós szinten: hiszen a jogállamiság általános elvét pártpolitikai célokra használták. Interjú.
„Négy európai parlamenti frakció közös írásban kérte az Európai Uniót arra, hogy hozzanak létre egy erős jogállamisági feltételrendszert a jövőbeli kifizetéseknél. Ön nem tart attól, hogy végül az Európai Parlament ellenállása miatt végül blokkolják majd az uniós újjáépítési alapot?
Nem gondolhatunk úgy a gazdaságra, hogy figyelmen kívül hagyjuk az alapvető értékeinket. Az EU most közel kétezer milliárd eurót fog elkölteni. Nagyon sok pénzről van szó. Úgy gondoljuk, hogy ezt a pénzt rendezett módon kell elkölteni. Ehhez szabad sajtó kell, amely képes a helyi korrupciós ügyeket felderíteni és független igazságszolgáltatás, ahol végig lehet vinni az ügyeket. Ezek Európa alapelvei és ragaszkodunk hozzájuk.
Vagyis erős jogállamisági rendszer nélkül leszavazzák az újjáépítési alapot. Ezt mondja?
Nem lesz hétéves költségvetés és újjáépítési alap kötelező érvényű jogállamisági mechanizmus nélkül. Ez egy világos üzenet az Európai Tanács számára. Mindkét dologhoz ragaszkodunk. Szükségünk van az újjáépítési alapra és arra, hogy az január elsejétől működjön is, hogy meginduljanak a befektetések Európában. Másrészt szükségünk van a jogállamiságra, és ezt nagyon sokan értékelik Európában. Nagyon sokan várnak erre és kérik ezt, hogy lépjünk fel a korrupció ellen, a visszaélések ellen. Az adófizetők pénzéről van szó. A mi álláspontunkat támogatja az emberek többsége és az Európai Tanácsnak meg kell értenie ezt.
Magyarország és Lengyelország szerint a jogállamisági vita politikai fegyver a konzervatív kormányok ellen. Egyetért velük?
A múltban a baloldali pártok sokat hibáztak uniós szinten: hiszen a jogállamiság általános elvét pártpolitikai célokra használták. Ez hiba volt. Most arra van szükség, hogy a politikusok fogják be a szájukat a jogállamiság értékelésénél. Ez a bírák és a független intézmények dolga, hogy eldöntsék, nyomás alatt áll-e a jogállamiság az EU-ban. És mi épp ezt szeretnénk elérni, hogy kivegyük az ügyet a politikai testületek kezéből és az igazságszolgáltatás asztalára helyezzük. Ott kell dönteni a jogállamiságról, ezt szeretnénk elérni.
Mennyire hiteles az Ön kiállása a jogállamiság mellett? Hiszen korábban gyakran védte Orbán Viktor politikáját ebben az épületben.
Soha nem védtem a problémás fejleményeket Magyarországon. Jómagam és a pártom is megszavazta a Magyarország elleni hetes cikkelyes eljárást. Ez volt az első alkalom, hogy az Európai Parlament elindított egy ilyen eljárást. Számomra világos, hogy erősnek kell lennünk. És egy évvel ezelőtt, amikor a bizottsági elnökségért indultam. akkor is azt mondtam, hogy a jogállamiság megvédőinek szavazatával szeretnék elnök lenni. Ne legyenek kétségeink erről. Épp ellenkezőleg. Ha megnézzük a szocialista tábort, ott is vannak szocialista vezetésű problémás országok. Nézzék csak meg Máltát, ahol újságírógyilkosság történt. Vagy a liberális Renew Europe csoportot, amelynek tagja Babis miniszterelnök pártja. Ott is napirenden van a közpénzekkel való visszaélés és a korrupció kérdése. Minden pártban vannak hasonló dolgok, amire most szükség van, az az, hogy megerősítsük az intézményrendszert a jogállamiság védelmében. Ezért örülök annak, hogy a többi frakció is követi az irányvonalunkat. Szeretnénk a hétéves költségvetés és az újjáépítési alap lendületét kihasználni arra, hogy világos és kötelező érvényű jogállamisági feltételrendszert vezessünk be Európában.”