Az események 1918 őszén viharos gyorsasággal peregtek, október 24-én megalakult a Magyar Nemzeti Tanács, melynek elnökét, KÁROLYI MIHÁLYT október 31-én nevezte ki JÓZSEF FŐHERCEG miniszterelnöknek. Mint ismert, az új kormány intézkedéseinek egyike a katonaság leszerelése volt, ami lehetetlenné tette az ország további védelmét. A fegyvernyugvást követően a szomszédos cseh, szerb és román haderők átlépték Magyarország határait, igyekezve minél nagyobb területet bevonni még formálódó vagy már meglévő államaik fennhatósága alá. A válságot a következő félévben még tovább mélyítette az 1919. március 21-én hatalomra került Tanácsköztársaság időszaka, mely még a nemzetközi politika színterén is marginalizálta hazánk mozgásterét. Időközben a tervezőasztalokon már megszülettek a dualista monarchiától immár független Magyar Királyság új államhatárai, melyek kompromisszumos egyeztetésére a magyar félnek lehetőséget sem adva kerültek a diktátum dokumentumai közé. APPONYI ALBERT már korábban, Magyarországért elhangzott, híressé vált védőbeszéde sem talált meghallgatásra. A hazánkat meghívó, Nagy-Trianon palotában 1920. június 4-én összeült konferencia csak a meghívottak aláírására várt.
Trianont követően a mentők a túlélésükért küzdöttek. A Budapesti Önkéntes Mentő Egyesület vezetősége az új gazdasági és politikai helyzetben erőforrásait maximálisan felhasználva igyekezett a több mint egymilliós főváros mentésügyét biztosítani. Hazánk megmaradt mentőintézményei, városi autonóm egyletei és tűzoltósági mentő-alosztályai szintén a folytatás és újrakezdés kínkeserves időszakával voltak kénytelenek szembesülni. A nagy tervek megvalósítása már a következő generációra várt. Ám a közös álom, még ha egy harmadára zsugorodott ország területén is, de megvalósult. Miként az egész magyar társadalom az 1920-as évek közepére bevezetett szociális és gazdasági intézkedéseknek köszönhetően az élet minden területén a hatalmas veszteség felejthetetlen örökségének súlyát hordva, de lassan talpra állt. A gazdaság konszolidációjának köszönhetően mégis megvalósíthatták egyik álmukat, ugyanis az országos mentésügy negyedszázados ügye 1926-ban, VASS JÓZSEF népjóléti és munkaügyi miniszter és SCHOLTZ KORNÉL államtitkár bábáskodásával, az első országos hatáskörű mentőintézmény, a Vármegyék és Városok Országos Mentő Egyesületének felállításával vált realitássá.
Magyarország élni akart, és tudott is, szellemi, tudományos örökségének minden erejét latba vetve, a hazánkat, majd az egész világot többszörösen is megrengető XX. század első felében.
Debrődi Gábor
Kresz Géza Mentőmúzeum”