Gulyás Gergely: A kormány célja az, hogy ne teljen el több karácsony a fegyverek árnyékában
A miniszter szerint a Till Tamás-ügyben egyértelmű helyzetet kell teremteni, az ilyen gyilkosságok soha nem évülhetnek el.
Göd ügyében ombudsmanhoz fordulok.
„A mai Kormányinfót nem lehet reakció nélkül hagyni. Göd ügyében ombudsmanhoz fordulok.
Gazdasági döntés volt a kórházak kiürítése.
Gulyás Gergely szavait nehéz máshogy értelmezni, mint hogy azért történtek az erőltetett ütemű kórházi “ágyfelszabadítások”, mert a kormány úgy döntött, újraindítja a gazdaságot, és ez várhatóan gyorsítani fogja a vírus terjedését. Konkrétan azt mondta a miniszter, hogy „a jelenlegi szabályok május 3-ig életben maradnak, viszont azt a kormány is konstatálta, hogy az egészségügy készen áll arra, hogy tervet állíthassanak össze a gazdaság újraindításáról.” Vagyis nem járványügyi, hanem gazdasági szempontok szerint történtek az ágyfelszabadítások és nem járványügyi, hanem gazdasági szempontok döntenek majd a korlátozások feloldásáról is. Ez merőben új, ahhoz képest, amit eddig hallgattunk Müller Cecíliától, aki naponta elmondja, hogy az egész védekezés arra épül, hogy lassítsák a járvány terjedését. Eszerint az új cél a gazdaság beindítása, méghozzá a járvány terjedésének felgyorsulása és a súlyos állapotban levő betegek embertelen hazaküldése árán is. A Fidesznél sokadik az ember, előtte van a pénz, a hatalom, az érdek.
Az érettségi ügyében is teljes az irracionalitás: először döntöttek egy időpontról, aztán elkezdtek gondolkodni. Merthogy most épp minden érintettet bizonytalanságban tartanak: nem döntöttek az érettségi halasztásáról, viszont felhatalmazták Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárt, hogy minden érintett szakma és szülői érdekképviselettel konzultáljon. (De miért nem előtte, komolyan fogom a fejem tőlük!) És akkor most itt vagyunk durván egy héttel (!) az érettségi előtt és a kormány most (!) hatalmazza fel a köznevelési államtitkárt, hogy beszéljen az érintettekkel. Mit csinált akkor eddig? Mi alapján döntöttek az érettségi megtartásáról minden szakmai szervezet tiltakozása ellenére? És miért gondolják, hogy jó ötlet fenntartani a bizonytalanságot az érettségizők számára? Itt és most döntenie kell a kormánynak a halasztásról: ha tömeges megbetegedésekre számítanak május elején, óriási felelőtlenség beküldeni több tízezer diákot és rengeteg tanárt az érettségire!!! Végiggondolták ezt? Én a hétvégén egyeztettem a Független Diákparlament tagjaival, ők is a halasztást vagy a jegyek megajánlását tartják kívánatosnak. Igazuk van!
Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy 51 ezerrel nőtt a regisztrált álláskeresők száma és „ez is amellett szól, hogy május 4-től rátérjünk a gazdaság újraindítására”. Csakhogy a munkanélküliek számának növekedése — miközben a járványügyi helyzet nem ezt mutatja — nem a gazdaság újraindításét indokolja, hanem kormányzati intézkedéseket a munkahelyek védelmében és a jövedelmek pótlására. Eddig is ezt kellett volna tenni! Az első az emberéletek védelme! Láthatólag a kormány meg akarja spórolni a munkavállalók és munkanélküliek megsegítését és idejekorán vissza akarja őket terelni a munkahelyekre. Toldozott-foltozott bértámogatási rendszer helyett valódi segítség kellene, ami segíti a legnehezebb helyzetűeket, fizetés nélküli szabadságon levőket, gyermekükkel otthon levő szülőket, kedvezményekből kimaradt katásokat, kisvállalkozókat, munkanélkülieket.
Göddel kapcsolatban azt mondta a miniszter, hogy azért kell a város kezéből kicsavarni a Samsungot és az iparűzési adót, mert a környezetszennyező gyár bővítését — ami ellen a helyiek tiltakoztak és októberben a változásra szavaztak — „nem lehet a városvezetésre bízni”. Tehát a folyton a népakaratról meg a demokratikus felhatalmazásról papoló Fidesz most azt mondja, hogy akárhogy is döntöttek a helyiek, akármit is szeretnének és akárkit is választanak meg, akkor is az lesz, amit a kormány akar. A Fidesznek addig fontos a népakarat, amíg az őket juttatja hatalomba. Azt is mondta Gulyás Gergely, hogy „érdemes lenne törvényben is rögzíteni a kormány jogát a különleges gazdasági övezetek kijelölését illetően, hogy legyen lehetőség a nagyberuházások biztosítására.” Ez már előrevetíti, hogy nemcsak veszélyhelyzetre tervez a kormány Göd kisemmizésével, hanem hosszútávon is. Mindent a nagyberuházók érdekeinek rendelnek alá, a helyi közösségek akarata és a környezet érdeke nem számít. A helyiek viseljék el a környezeti terheket, de ne részesülhessenek a gazdasági haszonból. Brutálisan antidemokratikus az egész. Ezért is fordulok ombudmsanhoz Göd ügyében!”