„Az elmúlt hetekben teljesen világossá vált, hogy a tavalyi októberi önkormányzati választás után ismételten a kormánypártok diktálják a hazai politika tempóját. A balliberális ellenzéki pártok az október 13-i eredményeket követően joggal örülhettek, és jól láthatóan az általuk vitt témák is sokak számára vonzóak voltak. A kormánypártok pedig érthető módon defenzívába szorultak. Úgy tűnt, hogy az ellenzék képes lesz hosszú idő után olyan témákkal uralni a közéleti terepet, amivel nemcsak a meglévő táborát tartja meg, hanem képes új szavazókat is megszólítani.
Az úgynevezett mézesheteket azonban nem sikerült az ellenzéknek kihasználnia. Azzal, hogy többségében reaktiválták a Gyurcsány-korszak bukott embereit, valamint kiderült, hogy a kampányban tett ígéretek egy százalékát sem tudják betartani, hamar elillant a lelkesedés. A fordulópontot budafoki időközi választás hozta. Ősszel még döntetlen eredmény született a körzetben, míg a januárban már közel 10 százalékpontos előnyre tett szert a Fidesz-KDNP. A kormánypártok győzelme azért is volt meglepő, mert pont Budapesten született, ahol októberben még súlyos vereséget szenvedtek. A budafoki ellenzéki fiaskó után pedig a Fidesz nagyon sima sikere következett. Az ellenzék jól láthatóan nem számított ezekre a kudarcokra.
Úgy vélték, hogy az októberi lendületük kitart és sikerült elhódítaniuk ezeket a körzeteket. A másik jelentős változás az elmúlt hetekben, hogy a kormánypártok ismételten elkezdtek kommunikálni azon témákban, amelyek az emberek számára fontosak. A gyöngyöspatai felháborító ítélet, az ügyvédek ügyeskedése az elítéltekkel, valamint a családvédelmi akcióterv napirenden tartása egyértelműen a kormánynak kedvezett. A kabinet számára kedvezőtlen hangulat is jelentősen megváltozott az elmúlt hetekben köszönhetően a választási győzelmeknek, valamint az ellenzék teljes koncepciótlanságának.
Míg a korábbi években az ellenzéknek semmilyen felelőssége nem volt, most mivel több önkormányzatot is vezetniük kell, így sokan látják már, hogy a szép szavak mögött semmi sincsen. Budapesten a karácsonyi vezetés jól láthatóan csak vergődik a különféle balliberális érdekcsoportok között, miközben semmilyen koncepció nincsen arra nézve, hogy mégis mit kéne csinálniuk Budapesten. Bő három hónap alatt tehát jelentősen megváltozott a politikai verseny természete, de ez nem garancia arra, hogy minden így is marad 2022 tavaszáig. A kormánypártok egyelőre megértették október 13-a üzenetét.”