Mi zavar leginkább a mostani zöldmozgalmakban – és mi az, amit esetleg érdemes lenne eltanulni tőlük? A Greta Thunberg-jelenségnek szerinted van/lehet bármilyen pozitív hatása?
Az zavar, hogy úgy akarnak megvédeni egy holisztikus, egyetemes összefüggésrendszert, hogy részekre bontják. A természet működő egész, nem lehet belőle csak az óceánokat vagy a most divatos klímát kiragadni, és arra fókuszálva megvédeni. Ráadásul a klimatikus viszonyok kétségtelen változásában nem tudjuk, hogy mekkora az a hányad, amiért az ember a felelős s mennyit okoz ehhez képest mondjuk a Föld dőlésszögének változása, a vulkanikus tevékenység, a Nap kisugárzása és az óceánok kibocsátása. Külön probléma, hogy olyanok jelentkeztek be a környezet (s véletlenül sem a természet, pláne nem a teremtés) védelmére, akik az ember biológiai egységét eközben szét akarják bontani és áthágni a benne is működő természet határait (amit felerősít az LMBTQ-lobbi, a gender-ideológia és a technológia testbe hatolásán való mesterkedés).
A külső természetet nem lehet úgy védeni, hogy közben a belsőt leromboljuk, mert mindkettő a teremtett rend része. A természet: törvény.
Mindezeket a törekvéseket leleplezi, hogy az úgynevezett „környezeti problémák” mindegyikére pusztán technológiai megoldásokat kínálnak, ezért is gondolom, hogy a Greta-jelenség, az iskolasztrájk-mozgalom és a klímatüntetések egy olyan összehangolt globális törekvés részei, amellyel a nagy tech-cégek, ipari lobbicsoportok és zöldenergia-beruházók bársonyos átmenetet akarnak biztosítani a kapitalizmus következő szakaszába.
Ez a termelés és a vásárlás kognitív alapokra helyezésén fog alapulni. A reklámkultúrától kezdve a bárgyú influenszer-közhelyeken át a nagyvállalati zöldüzenetekig, rendre megtapasztaljuk a moralizáló fogyasztást az identitás részévé tenni akaró woke-gépezet működését. Greta is ennek a terméke.
Az eredeti, teljes beszélgetést itt olvashatja el.