„Valóban? Görbe azért így ez a tükör. Ha ugyanis egyet fordítunk rajta, akkor Rackete közönséges törvényszegő. A Sea-Watch 3 migránshajó kálváriája, a kikötési tilalom, majd a kikötés pedig alkalmat ad arra, hogy a Földközi-tenger a bevándorláspárti, illetve a bevándorlásellenes Európa legújabb csataterévé válhasson a nyári hőségben, amikor mindenki teszi a dolgát: a strandolók strandolnak, a migránsok migrálnak, az embercsempészek pedig embert csempésznek. – Aki emberéleteket ment, az nem lehet bűnöző! – kotyogott bele az olasz belpolitikába és igazságszolgáltatásba Steinmeier német államfő, és majd kiesett az iskolapadból, miközben felmondta a leckét.
Mármost az Emberi Jogok Európai Bírósága salamoni döntésével nem adott helyt a Rackete nevében készült beadványnak. Olaszország nem köteles megengedni a migránshajónak, hogy kikössön, noha humanitárius segítséget kell adnia a fedélzeten tartózkodóknak – állapította meg. Magyarul: el kell látni a betegeket és a rászorulókat, majd vissza lehet küldeni őket oda, ahonnan jöttek. Afrikába. Ez így tisztességes.
Rackete hajója viszont kikötött. Gyenge lábakon álló érvelés, miszerint életeket mentett ezzel. Elképzelhető, hogy ezt tette, de a pontos körülmények ismeretében ugyanúgy elképzelhető lehet, hogy a migránsok – orvosi segítséggel – a fedélzeten is megmenthetők lettek volna. Ami ellenben biztos: a migráció mint célkitűzés – legalábbis ennek a pár tucat embernek az esetében – megvalósult. És példát mutat most az Európába készülő tömegeknek, az e tömegeket betelepíteni készülő politikai erőknek, valamint a csempészeknek: soha ne adjátok fel! Induljatok útnak, hogy aztán civil mentőhajók – a kormánykeréknél Carola Racketével vagy a hasonszőrűen lánglelkű Pia Klemppel – a kikötőbe navigáljanak benneteket! Több mint kétezer migráns fulladt tavaly a tengerbe. Most újabbakat szólítanak a lélekvesztőkhöz.
Pontosan tudjuk: nem ez a megoldás. Európa biztosan sokat tehet az áldatlan afrikai állapotok felszámolásáért, de aligha úgy, hogy piedesztálra emeli a törvénysértést. Egyfelől: ez helytelen. Ki szeret minden szabályt betartani? Senki. Sokan például zsigeri késztetést éreznek a KRESZ áthágására. Mégis a jogszabályok adják közösségi életünk kereteit. Senki nem áll felettük, az olasz tárgyalótermekben történetesen ki is van írva: La legge è uguale per tutti, a törvény mindenki számára egyenlő. Demokráciaérvként tegyük hozzá: az olasz belügyminiszert még mindig többen választották meg, mint Carola Racketét a kormánykerékhez.”