Trump és Putyin

2019. július 02. 10:24

Trump a nemzetállam Amerikát akarja naggyá tenni, de ezt a birodalmi Amerika nem akarja engedni.

2019. július 02. 10:24
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

Kiderült azonban, hogy míg Oroszországban a nemzetállam és a „birodalom” uralmi struktúrái között most már legalább egy évtizede fennálló teherbíró alku és egyezség továbbra is működik, mindez a „partnernél” egész másként alakul. Donald Trump elnök ugyanis a nemzetállam Amerikát akarta, akarja naggyá tenni (akár a „birodalmi” Amerika rovására), ám e törekvése nemcsak, hogy nem találkozik a „birodalmi” Amerika elképzeléseivel, de egyenesen szembe megy azzal.

Az Egyesült Államokban így egy kettős szerkezetű „hideg polgárháború” zajlik, egyrészt az egyre lepusztultabb, kifosztottabb és frusztráltabb amerikai nemzetállamon belül, illetve a nemzetállam (és az ezt képviselni akaró uralmi reprezentánsok, mint amilyen Trump is), valamint a birodalom között, vagy még inkább közte és a birodalom belső „kollaboránsai” között, amelyet az amerikai narratíva a mély állam kifejezéssel ír le.

A helyzet tehát ennél kaotikusabb már nem is lehetne, hisz a történelmi léptékkel mérve helyes stratégiai célokat követni kívánó amerikai elnök végzetes csapdában vergődik. A globális véleményhatalmi diktatúraként működtetett médiakomplexum meghatározó struktúrái pedig mindent igyekeznek megtenni azért, hogy a helyzet minél kaotikusabb maradjon, hogy a zavaros helyzetben eligazodni és helyes döntéseket hozni kívánó választópolgárok egyre reménytelenebb helyzetbe kerüljenek. Éppen ezért nagyon elgondolkodtató a Gallup közvélemény-kutató intézetnek az a nagyjából egy évvel ezelőtt készült felmérése, amely egy meglehetősen bizarr, e zavaros helyzetet még tovább bonyolítani képes kérdésre keresi a választ.”

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
librikus
2019. július 02. 20:33
Nacionalizmus és liberalizmus egymás függvényei, ikertestvérek, csak együtt egzisztensek! Avagy a szélsőséges liberalextremizmus intoleranciája a nacionalizmus ellen, nem ugyanazon fanatizmusból ered, mint a szélsőséges nacionalizmus? Akár jó akár rossz a nacionalizmus a liberális korszak velejárója, mint a demokrácia vagy a szabad piacgazdaság. A liberális és nemzeti erők születésüktől fogva konkurensek és harcban állnak egymással. A saját fogyatékosságain összeomlott Szovjet Birodalomban még szét sem porladt a kommunizmus liberálisék véleményformáló hírközegei már Oroszországban voltak. A jelcini anarchikus átalakulás éveiben úgy tetszett ezután Oroszország soha nem vetekedhet az Egyesült Államokkal. Putyinnak mégis sikerült fél liberális, fél nemzeti rendszert megvalósítani Oroszországban. Az eljövendő világ rendszerét. A mai Oroszország feladta a bolsevikok hódítási törekvéseit, és inkább konszenzust keres a nyugati kultúrközösséggel, ahová tartozni kívánna, vagy inkább óhajtana, azon egyszerű okból, mert nyugatról kevesebb veszély fenyegeti, mint keletről. Kína, ha lépést akart tartani a nemzetek közötti versenyben, át kellett térnie a kor időszerű gazdasági rendjére, a szabad piacgazdaság rendszerére, viszont megtartotta a szigorú - paternális politikai rendszerét, ami a nemzeti rendszerek sajátossága. Ezen aspektusból tekintve, a mai prosperáló kínai államrendszert sehogy sem nevezhetjük kommunizmusnak. Mára saját bázisukon Amerikában feszítették túl a húrt liberálisék. A minden amerikaira erőszakolt, mára polgáronként negyven - ötvenezer dollár körüli államadósság egyszer meg kell, hogy bosszulja magát. Korunk véleményformáló sugallatai ellenére egyetlen rezsim sem örök. Négy-öt generáció, legfeljebb 150 év után időszerűtlenné válnak, és át kell engedniük helyüket egy más érának, amely sem jobb sem rosszabb az előzőknél. A világ nem fordul jóra vagy rosszra, csak az idők, a korok változnak, hogy a változás egyeseknek jót, másoknak rosszat hoz, ez már a változás velejárója. Lehet, mára épp e változás előtt állunk?
h040183
2019. július 02. 14:20
a teljes cikk: https://www.magyarhirlap.hu/velemeny/20190702-trump-es-putyin
Robur
2019. július 02. 13:45
Büdösbogár újabb ostobaságai az agyhalott bencsiknyuggereknek.
Kopa
2019. július 02. 11:40
Száz év múlva a 7. atlanti kínai flotta a Guantanamoi kikötőjében horgonyoz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!