Kirúgta a brit kormány Roger Scrutont és elhatárolódott tőle – szól a friss hír.
Hogy honnan rúgták ki? Roger Scruton 2018 novemberében lett a brit konzervatív kormányzat Building Better, Building Beautiful (Jobbat és szebbet építeni) nevű bizottságának vezetője. Munkájáért nem járt javadalmazás. Innen bocsátották most el.
S hogy miért? Mert a New Statesmannek megerősítette mindazt, amit korábban is gondolt, és sosem rejtette véka alá. Mondandója lényege annyi, hogy
most is azt gondolja, amit eddig, és nem vonja vissza korábbi álláspontját.
Azaz mindazt, ami miatt az antiszemita és szélsőbalos botrányoktól hangos brit Munkáspárt már kinevezésekor ki akarta rúgatni, mert Soros-birodalomról, az iszlamofóbiáról mint propagandaszóról és a homoszexualitás „nem normális” voltáról beszélt. (Scruton egyébként a homoszexualitás kérdését is elemzi Sexual Desire – A Philosophical Investigation című, igen érdekes munkájában, bár később az ebben kifejtettekhez képest változott az álláspontja.)
Scruton most a New Statesmanben erősítette meg mondandóját: „Aki szerint nincs Soros-birodalom Magyarországon, az nem vette figyelembe tényeket”. „A magyarok rendkívül megrettentek a közel-keleti hatalmas muszlim törzsek hirtelen inváziójától.” A brit filozófus egyúttal „nonszensznek” nevezte az Orbán Viktorral szembeni antiszemitizmus-vádakat.
Nos, nézzük. A brit kormány tehát kirúg egy esztéta-filozófust, egyben a kortárs konzervatív gondolkodás doyenjét egy általa ingyen végzett, mondhatni, közszolgálati munkából amiatt a véleménye miatt, amelyet már kinevezése előtt is hangoztatott. Kétlem, hogy ne tudták volna akkor is, mit gondol, hiszen Scruton ismert személyiség, és nem hiába kérték föl az építészeti bizottság vezetésére – tekintve, hogy Scruton, aki eredetileg mégiscsak esztéta, sokat írt építészetről és határozott véleménye is van a régi idők és a mai kor építészetéről, ízléséről, minőségéről.
A brit kormány egyszerűen beadta a derekát az ellenzékének:
nem vállalja fel tovább a nemzet és saját politikai oldalának veterán, fajsúlyos gondolkodóját.
Talán már akkor berezeltek, amikor a Munkáspárt támadni kezdte Scrutont.
De mi köze van az építészetnek ahhoz, hogy Scruton mit gondol Sorosról, Orbánról és a bevándorlókról? Ez pont olyan, mint amikor a Google alkalmazottai tiltakoznak, amiért fejlesztési tanácsadónak felvették az amerikai jobboldali Heritage Foundation elnökét, Kay Coles James-t, majd az alkalmazottak tiltakoztak, hogy ők nem akarnak transzfób nőt látni a Google tanácsadói között. Bár hogy éppen Kay miként avatkozhatott volna be transzügyekbe a gigavállalat Advanced Technology External Advisory Counciljában (kb. a Fejlett Technológia Külső Tanácsa), az rejtély marad.