Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Mi a különbség Orbán pártja és bármelyik európai szélsőjobboldali-populista formáció közt? A helyes válasz: semmi.
„Sok minden történhet még, de a legkevésbé valószínűnek az látszik, hogy Orbán különösebb arcvesztés nélkül meg tud maradni a Néppártban. Az EPP frakcióvezetője nagyobb tekintély annál, hogy a Fidesz kedvéért fölcserélje bizonyos testrészeit, viszont pont erre akarja kényszeríteni a magyar miniszterelnököt. Figyeljünk oda, nem egyszerűen a plakátok lecserélését kérték, hanem a Brüsszel-ellenes kampány leállítását, ami gyakorlatilag a Fidesz egész politikájának a lecserélését jelentené valami másra.
És itt azért rögzítsük: a Fidesz az a párt, amelynek a belpolitikája is külpolitika. Úgy választott témát (migránsveszély, Soros), hogy minden egyebet, még a családpolitikai intézkedéseket is ez a narratíva uralja. Mindent azzal magyaráz, hogy „a nemzetközi helyzet fokozódik”, ami persze régi trükk, és eladható politikai terméknek is bizonyult, viszont nagyon kitette Orbánt egy olyan európai széljárásnak, amit – íme – nem tud uralni. Most akár az is bekövetkezhet, hogy ugyanaz okozza a bukását, aminek a sikerét köszönhette.
Ha másra nem, a Magyar Nemzet cikke arra jó volt, hogy jelezze: a visszatáncolást és meghunyászkodást a saját tábor nem viselné el a Fenegyerektől.
Orbán egyetlen esélye az, ha szembenéz azzal, hogy ki is ő, és micsoda is a Fidesz valójában.
A magyar miniszterelnöknek és pártjának útja az antikommunista liberalizmuson át egyfajta plebejus jobbközépen át a nemzeti radikalizmusig ívelt, és pontosan ez az, ahol most tart. Ehhez pedig egyszerűen nem megfelelő közeg az Európai Néppárt.
Nem minősíteni, egyszerűen csak pontosan definiálni szeretném Orbán Viktort és a Fideszt: egy radikális-populista, szélsőjobboldali pártról és vezetőjéről van szó.
Aki ezt nem hiszi, próbáljon egy, azaz egy lényegi különbséget felmutatni a Fidesz, illetve a német Afd, az osztrák FPÖ, a holland Szabadságpárt vagy a francia Nemzeti Front között. Mert az azonosságok könnyen felsorolhatók: harsány euroszkepticimus, erős nemzetállami vízió, dühödt iszlám- és bevándorlóellenesség, a keresztény kultúra védelmének hangoztatása, szociális demagógia.
Orbán legnagyobb illúziója, hogy azt hiszi, lerázhatja önmagáról önmagát. Persze, amikor majd beismeri, amit a saját tábora is rég felismert, akkor arról a képzetéről is le kell mondania, hogy innovatív politikus volna. Nem: amit Orbán képvisel, az régi és jól ismert, sőt, mások jobban csinálják.”