Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
Az unió ezért nem olyan, mint a Szovjetunió. Interjú.
„Érvényt lehet szerezni akár a magyar, akár az uniós törvényeknek?
Rendszeresen megtörténik a jogszabályok félreértelmezése az unióban a liberális brüsszeli elitnek nem tetsző fejlemények esetén, és adott esetben még a matematika szabályait is képesek áthágni, mint például a Sargentini-jelentés megszavazásakor, amikor nem vették figyelembe a tartózkodókat. Oda kell figyelni és küzdeni ez ellen, hiszen teljesen világos, hogy az unió alapszerződése nem ad lehetőséget arra, hogy a költségvetési kérdéseket összekapcsolják a különböző, kettős mérce alapján megfogalmazott, véleményes jogállamisági ügyekkel, mivel két teljesen különböző szféráról beszélünk. A költségvetési eljárást az alapító szerződés, a lisszaboni szerződés részletesen szabályozza, és nincs benne utalás arra, hogy politikai feltételekhez lehetne kötni a támogatásokat.
Az EP-választásokon milyen szereplést vár a magyar kormánypártoktól és az ellenzéktől?
Mi arra törekszünk, hogy megfordítsuk a jelenlegi bevándorláspárti többséget a kontinensen, ehhez pedig minél több mandátumra van szükség. Emellett próbáljuk a legjobb eredményt elérni az Európai Néppártban (EPP) is, hiszen a Fidesznek a pártcsaládon belüli erejét nagymértékben meghatározza, hány képviselőt tudunk delegálni. Az ellenzék számára – amíg bevándorláspárti álláspontot képviselnek – sem Magyarországon, sem Európában nem terem sok babér. Ha azonban áttérnének a nemzeti érdekképviseletre, a Fidesznek is nehezebb lenne a dolga. Az ellenzéki manőverekkel kapcsolatban az is világos üzenet, ha Gyurcsány Ferenc összebútorozik a Jobbikkal, ahogyan az is, ha nem.
A magyar ellenzék milyen üzenettel próbálhatja megszólítani a választókat az EP-választási kampányban?
A legrosszabb és legkevésbé sikeres politika az üzenetük: Brüsszelt akarják képviselni Magyarországon. Amit ott kitalálnak, azt akarják lenyomni a magyar emberek torkán. Mi mindig is fordítva gondolkodtunk erről: az Európai Parlament, az Európai Bizottság és az Európai Tanács is azért van, hogy ott a magyarok érdekeit képviseljük és megküzdjünk értük. Az unió ezért nem olyan, mint a Szovjetunió, mert például Kádár Jánosnak Moszkva érdekeit kellett képviselnie itthon. Úgy gondoljuk, az EU-ban van lehetőség az érdekképviseletre, az erők összegyűjtésére és eredmények elérésére.”