Magyarország csapdahelyzetben

2017. december 12. 21:25

Ha az EU magjához tartozhatnánk, akkor csak egy generáció kerülne hátrányba Orbán két ciklusa miatt.

2017. december 12. 21:25
Rakusz Lajos
168 Óra

„A következő öt-tíz évben megváltozik az élet nálunk is. A tudás lesz mindennek az alfája és az ómegája. A gépek, amelyek az elmúlt kétszáz évben körülvettek bennünket, s az emberi fizikai erőforrást szinte határtalanul kiterjesztették, eljelentéktelenednek. Jönnek a szoftverek és az algoritmusok, amelyek a tudás szintjét emelik, és ezzel sokkal jobban felforgatják az életünket, mint tette azt a gőzgép, aztán az autó, a repülő, a mobiltelefon. Mert a digitalizáció az adatok mérése, összegyűjtése, értékelése, az eredmény közzététele és hasznosítása révén a mérnökök, a jogászok, az orvosok, a menedzserek, az ügyintézők százezreinek a munkáját váltja ki. A robotok a munkások helyére lépnek.

Hogyan lehet erre felkészülni? Ma még sok a nyitott kérdés. Ami biztos: tanulással. És előrelátással. Mert azzal is számolnunk kellene, milyen következményei lesznek a társadalomra, a gyermekeinkre, unokáinkra annak, hogy kellő tudás híján a kor lehetőségeivel ők nem tudnak úgy élni, mint mondjuk az észtek vagy a horvátok, s mint persze tehetnék ők is, ha most mi előre tudnánk tekinteni, és e szerint cselekedni. Vagyis mindannak éppen az ellenkezőjét kellene tenni, mint amit a kormány évek óta tesz és amit folytatni is akar. Ha 2018-ban européer szemléletű kormány kerülhetne hatalomra, ha a következő hónapokban sikerülne a tudásalapú kormányprogramot kidolgozni, ha a váltás időveszteség nélkül lebonyolítható lenne, és a jogállam működne, ha az eurót időben be tudnánk vezetni, és ha az EU magjához tartozhatnánk, akkor csak egy generáció kerülne hátrányba Orbán két ciklusa miatt.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hini
2017. december 13. 12:26
ki ez az elmebeteg bácsi?
Agnieszka
2017. december 13. 11:39
Iszonytató.Ennek fogalma sincs, hogy működik a társadalom és hány területen hiányzik nagyon a munkás kéz, a motivált, igényes munkaerő, még akkor is, ha viszonylag szakképzetlen.
puszika
2017. december 13. 10:32
Oszt mond Laji,hogyan lehetnénk a magban 4+8 év szoci-libsi balfék kormányzás után??
KannibálTatárÚr
2017. december 13. 08:46
"Mert a digitalizáció az adatok mérése, összegyűjtése, értékelése, az eredmény közzététele és hasznosítása révén a mérnökök, a jogászok, az orvosok, a menedzserek, az ügyintézők százezreinek a munkáját váltja ki." Rakuss Mihály! Aztán mihez használod azt a reneteg adatot, információt, ha nem dolgozol? A szoftverek, számítógépek bezony a szellemi munkát végzők HELYETT dolgoznak. Tehát nem kell növellni a szellemi munkát végzők számát. Sőt radikálisan csökkenteni lehet. Ugyanúgy mint a munkások számát a robotizáció következtében. Az én munkámat szinte eljelentéktelenítette a számítógép. Azelőtt akár hetekig kellett számítgatnom, míg kijött az eredmény. Sokszor hibásan és újra számíthattam. Ma lerajzolom a sémát és megnyomom a gombot a számítógépen. Egy másodpercen belül jön az eredmény. Ha hibát látok, a sémán kijavítom és újabb másodperc mulva jön a javított eredmény. Nagyon nagy butaságot mond az, aki szerint több szakember kell a számítógépes munkához, mint előtte. Ha így lenne, nem vezetnék be a számítógépeket. A számítógépek ugyanúgy csökkentik a szellemi munkát végzők létszámát, mint a robotok a munkásokét.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!