Valami fáj, ami nincs

2017. november 13. 11:00

Különös világban élünk, Európa közepén rokontalan, utánozhatatlan nyelvünkkel, egy kivételes, önmagával határos országban és annak környékén.

2017. november 13. 11:00
Gágyor Péter
Polgár Portál

„Különös világban élünk, Európa közepén rokontalan, utánozhatatlan nyelvünkkel, egy kivételes, önmagával határos országban és annak környékén. Lelkesedünk vagy (és?) vegetálunk, határon innen és határon túl, itt-ott a logikán is  túl, valamint a hajdani és újabb emigrációink nyomvonalain. Globálisan nézve: mindegy! Nem csupán földrajzunk groteszk változásainak következtében viseljük történelmünk különös nyomait, melyek olykor nehezen fejthetők meg és üzenetei visszásságai mások számára, de még a szomszédjainknak is érthetetlenek. Különleges társadalmi viszonyaink közt gyakran felmerülő párbeszéd-képtelenségünk is a mások szemében tán beteges (skizofrén) önpusztító hajlam csupán.

Továbbá jellemző reánk – az EU-ban meg a pártharcainkra – a mások számára érthetetlen diplomáciai (értelmiségi? politikai?) disszonancia; mi végre az ismétlődő feljelentgetések tömege, melynek statisztikája önsorsrontó ostobaságnak tűnhet a szemükben? Vagy a mások érdekeinek harsány felvállalása láttán révednek el, ami számukra valóban érthetetlen, megfejthetetlen. Honnan az atavisztikus cselédmagatartások lidércnyomása? Számunkra viszont ez az abszurd hétköznapok valósága a napi politikai gyakorlatban: Brüsszelben, Berlinben, Washingtonban – ahol erre alkalom adódik.

Aki a tragikusan szerencsétlen trianoni határok túloldalán, valóban groteszk, olykor lenini nemzetiségpolitikának nevezett asszimiláló viszonyok között született – mint én is –, megpróbálhatja tudathasadásosan a lehetetlent; kívülről nézni az eseményeket, a társadalmi/politikai handabandázást, annak a „normál” és a választási viszonyok között egyaránt érthetetlen jelenségeit értelmezni. A lényeg ugye sosem változik, csupán az alkalmazott hangerő.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2017. november 13. 14:33
A magyarságot talán a híres Aranybullánk ellenállás joga tartotta meg a sajátos környezetében. Ez persze csupán feltételezés. Oda akarok kilyukadni, hogy az önreflexió folyamatos működtetése volt a megmentőnk. A mai világban azonban az önreflektív magatartás mellett, azonos súllyal kell a nemzeti szuverenitást prioritásként kezelni. Ezt a kettőt kell pulzáló, dinamikus módon működtetni, a jézusi szeretet és az erre épülő emberi belátás jegyében. Talán Szent Ágoston mondta: Szeress, és tégy, amit akarsz. Szeresd a magyart!
apoa
2017. november 13. 13:26
A disszonancia eredete galiciáner...
kiskutya
2017. november 13. 12:40
Talán nem kéne,hogy fájjon,de mégis fáj,mert nem tizenötmillióan vagyunk mi magyarok,hanem sokkal kevesebben.De előbb-utóbb elválik a vér a víztől és akkor talán már nem fog fájni.Csak azt nem tudom,mit tegyünk azokkal akik nem magyarok,csak azt hazudják,hogy azok.De az idő majd megoldja,vagy nem?
pollip
2017. november 13. 12:30
Minden tiszteletem a határon túli magyarokra, mert minden akadály és nehézség ellenére magyarok maradtak. Én el sem tudom képzelni, mennyi erő, akarat, szeretettel kellett ehhez.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!