Karácsony megkezdte a riogatást: az étkeztetés leállításával fenyeget (VIDEÓ)
Komoly szankciókat helyezett kilátásba a főpolgármester, amennyiben a főváros teljesíti kötelezettségét.
Ha egyszer kipukkad a lufi, azt sem fogják tudni, hol vannak. Az összeomlás sokkal gyorsabban is végbemehet a Fidesznél, mint annak idején a baloldalon. Interjú.
„Vissza kell találni a klasszikus szociáldemokrata gyökerekhez és ebből kell a zöldpolitika felé elindulni”. Ezt ön mondta. Érdekel Magyarországon bárkit a zöldpolitika egy nagyon szűk magon kívül?
Szerintem az embereket nagyon érdekli. A zöldpolitika ma már nem a gazdag országok luxusa, hanem a szegény államok esélye. Magyarország talán legnagyobb gazdaságélénkítő programja lenne, ha végre foglalkoznánk azzal, hogy a magyar lakásállomány és az energiaszektor rendkívül elavult energiahatékonyság szempontjából. Nyugat-Európában gyakorlatilag nem is lehet már olyan házakat építeni, amilyenekben a hazai lakosság nagy része él. EU-s források felhasználásával rendkívül hatékony energiahatékonysági programokat lehetne indítani, ezermilliárdos nagyságrendre gondolok. Munkahelyek százezreit lehetne létrehozni, több millió háztartás rezsikiadásai csökkenhetnének 30-40 százalékkal. A zöldgazdaság ráadásul egyenlő fejlődést hoz a különböző régiókban…
De ez egy bonyolult üzenet akkor, amikor jönnek a migránsok és megeszik a gyerekeinket.
Világos, de én most a Magyar Nemzet olvasóihoz beszélek, akik érteni fogják. Bár szerintem az, hogy felújítjuk a lakásodat, és emiatt majd kevesebb rezsit fizetsz, nem is túl bonyolult üzenet. De tény, hogy azzal a mélységesen primitív demagógiával nem tudok versenybe szállni, amit a Fidesz művel. Ráadásul nem is gondolom azt, hogy a sorosozás működne olyan mértékben, mint a Fidesz gondolja. Ennek megvannak a korlátai, amit a múlt őszi népszavazás eredménytelensége is mutat.
Annak nyilván sokan örülnénk, ha szakpolitikai kérdésekről, valódi témákról folyna a vita a kampányban, de ez nyilván nem reális. Közben ráadásul azt tapasztaljuk, hogy furcsa, a kívülállók számára nem látható erők mozgatják a háttérben a folyamatokat. Feltűnt például a Lattmann-féle társaság, az MSZP miniszterelnök-jelöltje meg fogta magát és visszalépett, részben talán az ő nyomásukra. Mi folyik itt?
Szerintem a magyar baloldal tele van olyan emberekkel, akik azt hiszik, náluk van a bölcsek köve. Azt nem gondolom, hogy mindannyian fideszes ügynökök volnának. De Botka visszalépését mégiscsak az okozta, hogy az a szövetségi politika, amit képviselt, nem volt működőképes. Beleszorult abba a helyzetbe, hogy folyamatosan Gyurcsány Ferencről beszélt, ahelyett, hogy a jövő Magyarországáról tette volna. Én régóta kértem, hogy engedje a DK-t koordinált listán indulni, és akkor a választók eldönthették volna, mennyit ér az ő politikájuk.
Forró őszre, tavaszra számít?
Bárcsak az lenne, már ami azt illeti, hogy emberek százezrei kivonulnának az utcákra, vagy lennének sztrájkok, ami a polgári demokráciákban megszokott. Annak, amit a Fidesz a nemzetbiztonsági kockázatokról mond, nyilván nincs alapja, ha lenne, nem mondanák, a cél ezzel a pszichózis fenntartása. Ez rövidtávon lehet sikeres, de ha egyszer kipukkad a lufi, szavazóik azt sem fogják tudni, hol vannak. Az összeomlás sokkal gyorsabban is végbemehet a Fidesznél, mint annak idején a baloldalon. A Fidesz nem az ellenzékkel vitatkozik, ne mobilizálja az ellenzék támogatóit, más ellenségképeket épít, mert nincs jövőképe.”