Azt mondja, hogy Merkel migrációs politikája a döntő faktor. 2015 óta mintha több vonatkozásban is szigorodott volna a kancellár migrációs politikája.
Igen, Merkel anélkül változtatott a politikáján, hogy erről a változásról nyíltan beszélne. Például most jóval szigorúbb a bánásmód a kitoloncolások terén, valamint szelfik sem készülnek már. De nem használja már a Willkommenskultur kifejezést sem. Ugyanakkor sok ember számára Merkel továbbra is népszerű a 2015-ös humanitárius cselekedetei miatt. Persze ezek az emberek nem igazán látják a következményeket, vagy nem akarják látni azokat.
Egy cikkében írt is arról, hogy a német választás kulcsszereplői mintha megnemtámadási egyezményt kötöttek volna egymással a migrációs témát illetően. Mit jelent ez?
Ahogy az angolban mondják: „There is an elephant in the room” (van egy elefánt a szobában). Mindenki látja a nyilvánvalót, hogy ott van köztünk, de senki nem beszél róla. A német választási kampányban ezt az elefántot a menekültek jelentik. Mindenki tudja, hogy ez egy aktuális és vitatott téma, de inkább nem beszélünk róla. Miért? Mert
mindenkit, aki Merkel menekültpolitikáját kritizálni meri, rögtön radikális jobboldalinak vagy idegenellenesnek bélyegeznek. Ez őrület!
Mi okozza a CDU népszerűségét 12 év kormányzás után?
Németországnak nagyon jól megy a dolga. Merkel azt üzeni a német választóknak, hogy „nektek nem kell semmivel sem törődnötök, majd én megcsinálok mindent”. Ez nagyon kényelmessé tesz, pedig meglehetősen csalóka dolog.
Az SPD az elmúlt tíz évben sokat vesztett régi nagy fényéből. Hogyan tudná megtalálni a párt korábbi vezető helyét Németországban?
Azt gondolom, hogy eljött egy új SPD ideje. Csak egy olyan SPD lehet újra sikeres, amely hasonlít a francia elnök En Marche (Az Előre) mozgalmához. Ez a mai SPD már nem valami korszerű. És ezt nagy rokonszenvvel mondom.
A liberális FDP a legutóbbi parlamenti választáson kiesett a Bundestagból. Most mégis újra népszerűek és tíz százalék körül mozognak. Hogyan tudtak így feltámadni?
Az FDP egyik nagy ereje az AfD-hez hasonlóan, hogy parlamenten kívüli erő. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki nem akarja a jelenlegi kormányzást, valamint azt a parlamenti ellenzéket, amely mindehhez asszisztált, az vagy az AfD-t vagy az FDP-t fogja választani.