„Volt, aki kérdezte tőlem, »milyen az ég Berlin fölött?«. Ez fontos: szép. De még fontosabb, milyen az élet a berlini ég alatt. Amikor az ember belefeledkezik a téli mínuszok közepette még könnyebben elszürkülő hétköznapokba, a vágtázó lovakat megszégyenítő tempóban rohanó időbe, és a feladataiba, sokszor elfelejti, hogy a világ nem annyi, amennyit éppen látunk belőle.
Sokan mondják nekem, hogy akik olyasmit képviselnek, mint én, azok egyirányú utcában hajtanak szemben, az élet most nem arról szól, amit mi gondolunk. Van, aki azt is hozzáteszi: az általam vallott eszme juttatta oda a világot, hogy most már nincs lehetőség ilyen ostobaságokra, hogy elfogadás, meg tolerancia, meg jogállam… rapid reakciókra, erőskezű, kirekesztő vezetőkre van szükség, akik tudják, mit akarnak, megvédik a sajátjaikat, nem vesztegelnek demokratikus döntéshozatali keretek között egy-egy megoldáskeresési állomáson. Az egyszerű válaszok világát éljük, amelyek sokkal inkább gyorsan múló gyógyírként, mintsem megoldásként szolgálnak a gyakorta átgondolatlan kérdések áradata után.
És hogy milyen az élet a berlini ég alatt? A másfél napos villámrandink, ezzel a véget ért, de el nem múló szerelemmel, azt hiszem, hogy újra megmutatta, miért volt ilyen könnyű elveszni, amikor először ránéztem.
Csaknem egy órát késett a gépem, amivel egyébként tökéletesen odaértem volna a konferenciára - sőt, még talán túl korán is -, ha időben érkezik. Csak teltek a percek, felnyitott borítólemezzel a gép egyik propellerén, a Lufthansa javítócégének munkatársai fel-alá mászkáltak, a pilóta bemondta ugyan, hogy az egész negyed óránál tovább nem tarthat. Nem volt sokkal több, csak háromszor annyi…
Mit tehet az ember lánya, ha egyébiránt olyan napokat él, hogy még a másnapi prezentációját is a levegőben kell elkészítenie? A késés terhével a vállán is belevág az újabb feladatba. Persze, közben nem tudtam elmenni a közép-európai, hófödte hegycsúcsok és felhők csodálatos kavalkádja mellett sem szó (pontosabban fényképkészítés) nélkül.