„Többedmagammal úgy gondoljuk, hogy a megfelelő működéshez mindenképpen egy szakmai testület szükséges, amely olyan szakmai, tapasztalati és erkölcsi értékrendszert tud felállítani, melynek eredményeként a demokrácia jegyében a szervezet élő kapcsolatban van a választópolgárokkal. Visszacsatolást és információt nyújt az őket érintő főbb közigazgatási, szakpolitikai és kulturális döntésekről, eseményekről, úgy országos mint európai témákban. Olyan értelmiségi roma szakértőkre van szükség, akik a romák valós problémáit tudják a nagypolitika és a döntéshozók felé csatornázni. Tudnak szervezeti egységekben gondolkodni, tehát a helyi önkormányzatokkal együttműködnek és egyeztetnek. Több milliárdot érő székházak helyett kulturális központokat és érdekvédelmi szervezeteket hoznak létre hálózati formában.
Nagyon jó lenne, ha a sokszínű roma kultúra »kirakata« minden nagyobb városban fellelhető lenne, és mondjuk oláh cigány létemre el tudnék menni egy beás cigány közösségi házba, és megnézném, hogy ott hogyan készül a punya (roma kenyér, és valószínűleg ugyanúgy, mint a bokolyi vagy a vakaró). Ehhez is kellene a helyi érdekvédelmi szervezetek munkája, ami a helyi szinten végzett közösségszervezésen túl jogsegélyszolgálat, felvilágosítás, információközlés.
Mindezek a folyamatok az ORÖ-ban központosulnának, ahol szakmai, pénzügyi feladatokat, valamint belső kontrollt látnának el. Nagyon fontos lenne az is, hogy a kisebbségi önkormányzatok együttműködjenek a civil szervezetekkel. A civil szervezetek munkája, véleménye rengetegszer elvész és nem jut el a döntéshozókig: az ORÖ feladata lenne ennek becsatornázása is.
Annak érdekében, hogy ez a - jelenlegi magyar valósághoz képest- utópisztikus ORÖ-működés tért nyerjen, olyan gyökeres változásokra van szükség, mint például a politikai akarat és átláthatóság biztosítása, a jelenlegi vezetők leváltása, szakmaiság elismerése és még sorolhatnám. Addig is, a jelenlegi formában működő országos roma önkormányzatra viszont egyszerűen semmi szükség nincs.”