Identitásfoci

2016. június 20. 17:36

Az a szimpla tény, hogy a győzelem örömöt ad, a vereség meg gyászt idéz elő, pontosan jelzi azt a mély és meghaladhatatlan valóságot, hogy bizony a nemzeti identitások létét az emberiség történetének mai szintjén legalábbis nem lehet nem létezőnek tekinteni.

2016. június 20. 17:36
Köntös László
reposzt

„Kívülről nézve tényleg úgy tűnhet fel, mintha valóban emberek tömegei hibbannának meg egy pillanat alatt egy focimeccs hatására.  Ki így, ki úgy. Az viszont nyilvánvaló, hogy van valami mélységes érintettség itt, ami még azokat is bevonja az eseménybe, akik amúgy egész életükben nem néztek végig egy meccset sem.

Valóban elment a józan ész? Dehogy. Ugyan már. Sokkal inkább arról van szó, hogy egy nemzeti alapú nemzetközi sportverseny az amúgy továbbra is meglévő kollektív identitások humanizált küzdelme. S az a szimpla tény, hogy a győzelem örömöt ad, a vereség meg gyászt idéz elő, pontosan jelzi azt a mély és meghaladhatatlan valóságot, hogy bizony a nemzeti identitások létét az emberiség történetének mai szintjén legalábbis nem lehet nem létezőnek tekinteni.

Úgy tűnik, hogy a nemzet továbbra is az egyik legfontosabb identitásalkotó azonosulási keret, s ellentmondásos módon ezt éppen egy ilyen nemzeti alapú nemzetközi verseny tudja mindennél érzékletesebben bizonyítani egy olyan Európában, amely a »józan észre« hivatkozva hajlamos elhitetni önmagával, hogy a  nemzeti alapú tagoltságnak immár vége, s a föderális Európában megjelenik az új korszak, a nemzetek felettiség korszaka.

A valóság ezzel szemben az, hogy amilyen nehéz szabatosan, fogalmilag meghatározni, hogy miben is áll ez a nemzeti alapú identitástudat, olyan nehéznek bizonyul annak meghaladása. Lehet azon rágódni, hogy ez jó-e vagy sem. Viszont látni való, hogy az a szinte pszichózis szintű tömegreakció, amely a versenyt övezi, messze nem csak a fociról szól, hanem itt bizony megmozdul maga a történelem, s nyilván az identitáshagyományoktól függően, emlékeket hív elő. Innen ez a meghökkentő, ellentétes mozgású felhevültség, amely például a magyar csapat szereplését is kíséri.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
I_Isti
2016. június 20. 21:54
Más megfogalmazásban: Isten azt akarja, hogy legyenek népek, nemzetek a földön.
pollip
2016. június 20. 19:26
" Viszont látni való, hogy az a szinte pszichózis szintű tömegreakció, amely a versenyt övezi, messze nem csak a fociról szól, hanem itt bizony megmozdul maga a történelem," Egész európa érzi. hogy a nemzeti öntudatot kalodába akarják zárni, ezért hatványozottan tör ki. Brüsszel elgondolkodhatna.
Tuttimutti
2016. június 20. 19:21
Nagyon szomorú, hogy tiszta nemzeti csapat alig van már Európában is, rajtunk kívül.A "haladó" nyugateurópai csapatok bukott multikultisak,mert mitől francia egy négerekből és arabokból álló csapat? Hogy tud az országuk francia nemzeti tudattal drukkolni egyáltalán? Vagy milyen már az a svájci csapat? Egy ilyen nemzeti sportvetélkedőn nem lenne szabad gazdag, de nemzetietlen csapatok versengjenek a tényleg nemzeti csapatokkal? Ez nem nemzetek közti vetélkedő, hanem a mocskos pénztárcák vetélkedője.
kuwiq
2016. június 20. 17:41
Anyám borogass. Izland ellen nyertünk volna???? Ha a csapat odateszi magát, még ki is lehet kapni, attól nem változik az identitás meg a szurkolói hozzáállás. Az írek folyton kikapnak, mégis mindig énekelnek a szurkolóik, és a magyar szurkolók is ezt fogják tenni, ha eljön a végállomás. Azzal nem akar és tud senki sem azonosulni, amikor egy atomizált társulat enervált produkcióval kirukkolva simán kikap bárkitől, aki szembe jön, a közepesnél valamivel jobbaktól meg nagyon.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!