Zátonyok a Tisza útjában
Orbánéknak elég megőrizni táborukból, aki jelenleg megvan, és emellett kb. 20-25 billegő körzetre koncentrálni.
A kilépéspártiak bizonytalanságot szabadítottak a saját társadalmukra és a kontinensre is. Páratlan felelőtlenség szemtanúi vagyunk.
„Az illúziók legyőzték a realitásokat: a nacionalizmus és a populizmus diadalát nézzük most végig. A britek távozásával mind a szigetország, mind Európa nagyon sokat veszít. Nem tudom, hogy ilyen történelmi felelősséget hogyan vállalhatott magára bárki is, belpolitikai haszonszerzés céljából. Őszintén sajnálom, nagyon mélyen elkeserít a britek döntése. Aggodalommal tölt el, mi lesz az Európai Unióval nélkülük.
Ha a YES-kampány olyan populista lett volna, mint a kilépéspártiak videói, akkor olyan kisfilmekkel hozakodtak volna elő, hogy brit vállalkozók ott ácsorognak magányosan, hátuk mögött az eladhatatlan árukészleteikkel, vagy a legszorgalmasabb egyetemistáik Berlin és Párizs legjobb egyetemei előtt, kezükben az igazolással, hogy megszűnt a hallgatói jogviszonyuk, mert az ösztöndíjuk az uniós tagsághoz és valamely európai programhoz kapcsolódott.
Igazi visszafordulás ez a fejlődés - ezek szerint nem egyirányú - utcájában.
Ez az egész Orbán Viktornak és kormányának is nagy feladat, mert fogalmunk nincs, mi történik most azzal a több százezer magyarral, akik az Angliában keresték boldogulásukat.
Nem volt véletlen az adóforintjainkból finanszírozott újsághirdetés: a magyar gazdaság nem tud velük mit kezdeni. Ők azonnal bebizonyítanák, hogy a magyar reformok nem működnek.
Nem tudjuk, mi lesz azokkal, akiket most vettek fel oda egyetemre. Nem tudjuk, mi lesz azokkal, akiknek folyamatban van a munkakeresésük vagy éppen a lakásvásárlásuk odakint. Ki fog ezentúl a honfitársainknak akárcsak bérbe adni lakást? Hogyan fogják finanszírozni az eddig uniós állampolgárságon - és az abból adódó egyenjogúságon - alapuló tandíjkedvezmények elvesztését? Milliónyi, fentiekhez hasonló kérdés merül fel, ami csak a kezdet.
Nem tudjuk, mit lép Skócia (könnyen meglehet, hogy felbomlasztja az Egyesült Királyságot), nem tudjuk, mi lesz a kontinens gazdaságával, de az már az első éjszaka után is dereng halványan, hogy a tőzsdék és pénzpiacok hogyan árazzák be a brit valutát és a szigetország magányosan maradt gazdaságát.
A kilépéspártiak bizonytalanságot szabadítottak a saját társadalmukra és a kontinensre is. Páratlan felelőtlenség szemtanúi vagyunk.
Valódi dráma, ami történik. Nincsenek szavak.”