„Vagy pont hogy ellenkezőleg?
Éppen a második cikket olvastam hétfő dél körül arról, hogy amiben élünk Magyarországon, az nem demokrácia, inkább liberális autokrácia, és hogy az emberek nemcsak a migránsoktól és a terrorizmustól félnek, hanem a pártállami idők visszatérésétől is, amikor kijött a nagy hír, melynek árnyékában még a Kiss László-ügy újabb fejleményei is elhomályosultak pillanatok alatt.
Rogán Antal propagandaminiszter bejelentette: lőttek a vasárnapi zárva tartásnak, a kormány kész villámgyorsan átzavarni a parlamenten a törvényt, mely szerint ezentúl ismét akkor és annyit plázázhatnak-hiperezhetnek a magyar emberek, amennyit szeretnének.
Micsoda boldogság! Ez van: azok, akik örültek az elmúlt hónapokban, hogy nem kell dolgozniuk a hét hetedik napján – és leszarták a pénzt, már bocsánat –, kisebbségben maradtak. A többség fogyasztani akar, mindig-mindig, és fog is, amíg bele nem gebed, és szét nem rohad tőle az agya.
Hogy a döntés hátterében mi van, azon nem kell gondolkodni, az előterjesztő sem titkolózik. A Fidesz némiképp váratlanul megijedt a szocialisták által kezdeményezett népszavazás lehetséges hatásaitól. Azt mondják most, mérlegelendő, hogy milyen történelmi helyzetben kerülhet sor referendumra egy ilyen kérdésben, és elismerik, hogy az elmúlt egy évben a vasárnapi munkavégzés tilalma megosztó téma maradt, az embereket nem sikert meggyőzniük.
A fentiek második felével kapcsolatban sok kétely eddig sem merült fel – felmérésileg és közhangulatilag is igazolható volt a népi-nemzeti ellenérzés –, a nóvum a gondolatmenet első felében található. Azoknak lett igazuk, akik már a Kúria múlt hét közepi döntése után temették a boltzárat. Nem tartoztam közéjük. Azt feltételeztem, hogy bár garantált az igenek többsége – a másik két felmerülő kérdésben is, ezek az állami vezetők jövedelmével, illetve a földek elkótyavetyélésével kapcsolatosak –, a mozgósítás nehézségei miatt a kormány nem inog meg, felveszi a harcot. Tévedtem. Úgy látszik, elég erős még a 2008-as háromigenes szociális népszavazás emléke – amellyel fideszék végképp ledöfték a döglődő gyurcsányoroszlánt –, annyira mindenképp, hogy világos legyen: egy erőteljesebb ellenzéki kampány szárba szökkenését sem szabad lehetővé tenni, függetlenül attól, hogy érvényes és eredményes népszavazáshoz vezet vagy sem. A tematizáció mókás-parodisztikus kifejezéssé vált az utóbbi időkben, de tartalmilag nem kopott: mindig az van kommunikációs előnyben, aki a napirendet írja.