Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Az állami vállalatok tőzsdei bevezetésével kapcsolatban nem változott az álláspontunk. Továbbra is azt gondoljuk, hogy ez is fontos része a stratégiának, de azt is látjuk, hogy ez alapvetően a kormányzat döntése lesz. Interjú.
„Év elejére ígértétek a tőzsde új stratégiáját, aztán március eleje lett belőle, ráadásul sok konkrétumot nem is tudtunk meg a múlt szerdai bemutatón. Mi az oka a csúszásnak?
A BÉT vezetése egyértelműen a piac fejlesztését tűzte ki céljául, és a stratégiában is azt írtuk le, hogy ezt milyen lépések mentén tervezzük megvalósítani. A stratégia megvalósítása viszont a következő 5 év feladata lesz, és reményeink szerint folyamatosan jönnek majd az eredmények. Azt gondolom, hogy a stratégiai irányokat fontos most felvázolni, és ezt követően, amikor már lesznek konkrétumok, azokat folyamatosan közöljük a piaci szereplőkkel.
Mikor számíthatunk az első konkrétumokra?
A stratégiai célokat tekintve most is vannak konkrétumok, hiszen, első lépésként a stratégia céljait fogalmaztuk meg. Második lépésként pedig jönnek majd az eszközök, de ezekről még tárgyalunk. Például az NGM-mel már jó pár találkozón túl vagyunk, most tudunk majd részletekbe menően egyeztetni. Azt gondolom, hogy 1-2 hónap alatt már a konkrétumok szintjén is ki fog derülni, hogy melyek azok az ösztönzők, amelyek meg tudnak valósulni ebben az évben.
Úgy tűnik, mint ha a korábbinál most már óvatosabban fogalmaznátok a célokkal, például a nagy állami cégek tőzsdei bevezetésének esélyeivel vagy a kibocsátásokkal kapcsolatban, ez utóbbinál már évente 5 részvény- és/vagy kötvénykibocsátás a cél. Kevésbé vagytok már optimisták?
Nem hiszem, hogy a kommunikációnk visszalépést sugallana. Az állami vállalatok tőzsdei bevezetésével kapcsolatban nem változott az álláspontunk az 1-2 hónappal ezelőttihez képest. Továbbra is azt gondoljuk, hogy ez is fontos része a stratégiának, de azt is látjuk, hogy ez alapvetően a kormányzat döntése lesz. A szakmai érvek mellett természetesen politikai vetülete is van ennek a döntésnek, ami a BÉT-en kívül álló dolog, tehát ez ügyben indokolt az óvatosság, mert erről nem mi döntünk. Az pedig, hogy már nem csak részvény-, hanem kötvénykibocsátásról is beszélünk annak köszönhető, hogy az egyeztetések során a piaci szereplők ezt kérték, mert a vállalati finanszírozásnak fontos része a kötvénypiac is. A stratégiánkban sem csak a részvénypiacra fókuszálunk, és ez a kommunikációban is meg kell, hogy jelenjen.”