Göncz Árpád halálára

2015. október 06. 17:59

Kár, hogy meghalt Árpád, kár, hogy meghalt a 89-es demokrácia. Árpád csak most, a polgári demokrácia már régen.

2015. október 06. 17:59
Tamás Gáspár Miklós
hvg.hu

Göncz Árpád nyugodt, higgadt, kiegyensúlyozott, szerény és művelt ember volt, hű barát és igaz patrióta. Igazi hatalma nem volt persze soha, de tekintélye egyik biztosítéka volt a demokratikus magyar köztársaságnak – amely vereséget szenvedett, majd megszűnt. A felé áradó, majdnem osztatlan szeretet megmutatta, hogy mindennek ellenére azért sokan sejtették, hogy ez a bukás: veszteség. De nem kell azt füllenteni, hogy „mindenki elnöke” volt. Nem. Nem volt az új horthysták elnöke. Nem volt a mostanság népszerű neonyilasok elnöke. Nem volt – mint annyian – a demokratikus köztársaság árulója.

És persze nem tartott azokkal se, akik (mint én) elfordultak a polgári demokráciától s a liberális kapitalizmustól.

Hűséges volt – egyre magányosabban – a demokratikus köztársaság alapító eszméihez és népbarátnak, plebejusnak, együtt érzőnek megálmodott, félig-meddig képzelt gyakorlatához. Második hivatali idejében egyre passzívabb, egyre hallgatagabb lett. A lánya a szocialista párt külügyminisztere volt. Ő nem mondott erre nyilvánosan semmit, de nyilvánvalóan nem ellenezte. Az, ami most van, az már nem volt az ő jelenkora. Az ő csöndje mondta el ékesszólóan, hogy 1989 szelleme elhallgatott. És vele együtt 1956-é és 1945-é és 1918-é és 1848-é. A demokratikus lázadások és a demokratikus gondolatok korszaka véget ért. Itt immár mások harcolnak másért.

Mint a gyászolók mindig, benne magunkat siratjuk.

A történelem nem ért véget, de Göncz Árpád halála arra késztet bennünket, hogy megálljunk egy pillanatra. S kimondjuk, hogy kár érte. Kár, hogy meghalt Árpád, kár, hogy meghalt a 89-es demokrácia. Árpád csak most, a polgári demokrácia már régen.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 108 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dezodor
2015. november 05. 22:11
Göncz így meg úgy, oké TGM. De miért fütyülték ki ??? És nem a skinheadek. Na miért ??? És a cellatárs Mécs elvtárs ? Az mszp-tag és képviselő, megélhetési 56-os ? Kezet foghatnának...
népoldali56
2015. október 07. 15:01
Szerző temeti a "demokráciát",mint mindig.Nekrológja most jogos. Nem kelletek,más világ van,még másabb lesz. Az egész zavaros multikulti-internaciolista hablaty megy oda ahová való.Persze lehet,hogy az elsö számú liberális,a Nagy Megtévesztő épp ezt akarja: szélsöjobbos kormányokat egész Európában,hogy aztán véresen leverhessék,egy általuk okozott gazdasági katasztrófa kiséretében,a "DEMOKRCIA " HELYREÁLLITÁSA CÉLJÁBOL,A NEMZETÁLLAMOK VÉGLEGES FELSZÁMOLÁSÁÉRT AZ EGYESÜLT EURÓPÁÉRT. MAJD MEGMAGYARÁZZÁTOK,HOGY EZ MIÉRT HELYES,ÚGY AHOGY SZOKTÁTOK:"TUDDO-MÉNYOS-SANN"
Axxtro
2015. október 07. 12:12
Te szerencsétlen TGM! Ha nem tűnt volna fel, a "rendszerváltás", és egy ciklus jobboldali kormányzás után, visszamásztatok a hatalomba, és három cikluson, tizenkét éven át bitoroltátok azt. Ez az idő nem volt elég idő ahhoz, hogy egy jól működő politikai rendszert, és piacgazdaságot létrehozzatok, mert ehelyett csak a kis silány bolsevista hálózataitokat építgettétek. Tizenkét évnyi kontárkodás után, 2010-re eladósítottátok és tönkre vágtátok az országot, és vele együtt saját magatokat is. Történelmi lehetőségetek volt, nem tudtatok élni vele. A magyarok többségének a 2010 előtti, bolsevista alapokra eszkábált posztkommunista disznóól nem volt demokrácia. Megmérettetek, és könnyűnek találtattatok. Most befejeződik az általatok elakasztott igazi rendszerváltás. Mi a francot akartok még?
Peter8811
2015. október 07. 09:36
Értem én hogy haragszik TGM Horthyra, mert Horthy kiverte a románokat. Ezen az alapon biztos haragszik TGM bácsi farka TGM-re, mert ő meg azt verte ki!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!