A készülő egyezmény, ami külön jogrendet ad a vállalati illetve befektetői szektornak ellentétes a törvény előtti egyenlőség elvével, ami alapvető európai érték. (Bár szeretik azt a látszatot kelteni, mintha a választott bíróságokra vonatkozó rész kikerült volna a jelentésből, ez nem igaz, a vitarendezési eljárás át lett nevezne, de marad a régi.)
Egy olyan egyezmény, aminek keretében nem a törvényhozás, illetve a törvényhozások, hanem egy harmonizációs bizottság dönt az életfeltételeinket biztosító szabályozásokról, ellentétes a népszuverenitással, ami szintén európai alapérték.
Egy olyan egyezmény, aminek részét képzi az „elmaradt haszon” fogalma, vagyis benne van, hogy a tőke érdeke felülírhatja az állam szuverén döntéseit, ellentétes a szociális piacgazdasággal, ami európai alapérték.
Egy olyan egyezmény, ami lebontja az elővigyázatosság elvének használatát, szintén ellentétes az EU egyik legalapvetőbb elvével, aminek célja a közegészségügyi kockázatok minimalizálása.
Az egyezmény támogatói szerint, azért is szükség van az USA-Európa közötti szabadkereskedelmi egyezményre, mert a geopolitika visszatért. E szerint a felfogás szerint, a geopolitikának mindaddig nem volt jelentősége, amíg Oroszország nem támadta meg Ukrajnát. De ahogy ez megtörtént, megszületet a belátás, hogy Európának is szüksége van védelemre, amit mintegy 70 éve az Egyesült Államok biztosít. Ezért, Moisa érvei szerint, az Egyesült Államokkal még jobban össze kell fognunk, mint eddig, ami jelen esetben egy még szorosabb gazdasági egységet jelent, amit legszívesebben át is nevezne: gazdasági NATO-nak. Érvelésében arra nem tér ki, hogy miképp fogja megvédeni Európát, ha leépítjük a magas szintű természet és közegészségügyi szabályozásainkat. Tény, hogy a világ veszélyes hely, mint ahogy az is, hogy jelenleg a NATO szavatolja Magyarország és az Európai Unió határait, ami sok mindent meghatároz, és ezért sok minden mellett felhozható érvként, de hogy a szabályozások lebontása is ide tartozna, azt még nem sikerült belátnom.