Csalódottak a nyugat-európai szírek, hogy haza kell menniük
Érzéketlen dolog lenne visszaküldeni őket Szíriába, aggódik a Politico, amely szerint már megint a „szélsőjobboldal” lát lehetőséget a helyzetben.
Szeretnénk, ha saját szemükkel látnák, hogy kik ezek az emberek, hogy ők nem bevándorlók, ahogy a kormányzati propaganda aposztrofálja őket, és nem diverzánsok, hanem háborús övezetekből menekülő civil emberek.
„Tisztelt Polgármester Úr, tisztelt Alpolgármester Asszony!
Nagyon örülünk, hogy meghívtak tüntetésükre, amelynek törekvései közül azokkal, hogy a kormány határozata, konkrétan az a tény, hogy senkivel nem egyeztettek, és úgy döntöttek a menekülttábor Martonfa közelében történő létesítéséről, számunka is elfogadhatatlan.
Ugyancsak elfogadhatatlan menekülttábornak egy közmű nélküli, üres terület, amely egyértelmű, hogy a menekültekkel való emberséges bánásmód - nemcsak EBESZ-előírásnak megfelelő, de pusztán humanitárius szempontok szerinti - emberi követelményeivel nem egyeztethető össze.
Nem fogadható el az sem, hogy egy 200 lelkes település közvetlen közelébe telepítsenek egy mintegy 1000 fő befogadására tervezett tábort.
Ugyanakkor hallatlan aggodalommal töltenek el bennünket azok a politikusi megnyilvánulások, amelyek mindenféle valóságalapot nélkülöznek. Mi, akik nap mint nap kapcsolatban állunk menekültekkel, azokkal a férfiakkal és nőkkel, kisgyerekes családokkal, akiket otthonaikból elűztek, és minimális csomaggal, karon ülő gyermekekkel jöttek heteken, hónapokon át Európába, látjuk, hogy a járványveszéllyel, az ellenséges, erőszakos szándékkal kapcsolatos félelmek, hogy ide lerohanni, terrorcselekményeket, nemi erőszakot elkövetni jönnek egyesek, teljességgel alaptalan.
Szeretnénk meggyőzni erről nemcsak Martonfa, de a pécsi és a környező többi település közvéleményét is.
Szeretnénk, ha saját szemükkel látnák, hogy kik ezek az emberek, hogy ők nem bevándorlók, ahogy a kormányzati propaganda aposztrofálja őket, és nem diverzánsok, hanem háborús övezetekből menekülő civil emberek, akinek akkor is emberi kötelesség segítséget nyújtani, ha valaki hosszú távon nem szeretné, hogy a lakosság összetétele úgy változzon, hogy abban más kultúrák képviselői az eddigi minimális mértéknél nagyobb számban forduljanak elő. Az a tapasztalatunk, hogy ettől egyébként nem is kell félni, mert aki Magyarország felé menekül, többnyire megtalálja azokat a kapcsolatokat és útvonalakat, hogy elhagyja országunkat, még akkor is, ha a tőlünk nyugatabbra lévő államok vezetőinek és lakosságának egy része ezt egyre kevésbé tolerálja.
A menekültek nagy része tudja, hogy ha Nyugat-Európában élő ismerőseinél, rokonainál három hónapig meg tudja magát húzni, és ezt utólag bizonyítja, nem toloncolják vissza. Eddig erre nem is került sor, ezért ezek a politikusi riogatások, amelyeket a pécsi tüntetésen hallottunk, minden alapot nélkülöznek.
Kérjük, látogassanak meg bennünket, ismerkedjenek a migránsok életútjával! Hiszünk abban, hogy ha saját szemükkel meggyőződnek arról, hogy kik azok, akiktől félnek, illetve akikkel riogatják kormányzati sajtó-megnyilvánulásokkal a közvéleményt, azoknak a nézetei is változnak, akik az ide érkezőkre mint elűzendő, bennünket megszálló idegenekre tekintenek. Hiszünk abban, hogy a többség érthető és teljességgel indokolt tiltakozása a Martonfa melletti volt lőtérre telepítendő tábor ellen nem párosul uszító gondolatok elfogadásával. Ne hagyjuk, hogy a kormány megosztó és gyűlöletkeltő intézkedései, illetve azok elmaradásai a különböző lakossági csoportokat egymásnak ugrasszák, és kiszolgáltatott menekülő emberek váljanak ellenséggé bárki szemében!
Várjuk Önöket bármelyik napon, 9-13 óra között a pécsi vasútállomáson.
Visszajelzésükre számítva, üdvözlettel: a pécsi Migszol-támogató civilek nevében
Garzó Gábor
Máy Anita
Nagy Erzsébet”
A közleményt e-mailben kapta a Mandiner-szerkesztőség.