Lefordítjuk, miről szólt a magyar és a román külügyminiszter találkozója

2015. május 10. 17:40

Nagy vitáink vannak, amelyek néha túllépnek az ésszerű nézetkülönbségek határain, de sajnos nem beszélhetünk ezekről őszintén a nyilvánosság előtt, elvégre baráti és szövetséges államok vagyunk.

2015. május 10. 17:40
Papp Attila Zsolt
Foter.ro

„»Ésszerű együttműködésre van szükség Magyarország és Románia között, a vitákat ésszerű mederben kell tartani, hogy meg lehessen oldani őket – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.«

Nagy vitáink vannak, amelyek néha túllépnek az ésszerű nézetkülönbségek határain, de sajnos nem beszélhetünk ezekről őszintén a nyilvánosság előtt, elvégre baráti és szövetséges államok vagyunk. A magyar–román kapcsolatok voltak már jobbak is, finoman fogalmazva.

»Magyarország elkötelezett amellett, hogy a kisebbségekkel kapcsolatos vitákat európai módon, az európai értékeknek megfelelően kell rendezni, európai megoldást kell találni rájuk.«

A kisebbségi problémák megoldása terén nem találtunk semmilyen közös nevezőt, az autonómiára, nyelvi jogokra és egyebekre vonatkozó álláspontunk maximálisan eltér. Ilyenkor azt kell mantrázni, hogy európai, európai, európai, abból nagy baj nem lehet.

»Nem szabad véka alá rejteni, hogy vannak nehéz kérdések a kétoldalú kapcsolatokban. Közép-Európában a szomszédos országok viszonya sok érzékeny kérdéssel párosul, de egymásra vannak utalva, a sikereik függnek egymás sikerétől.«

Ez történetesen igaz, mégpedig olyan igazság, amit még egy diplomáciai találkozó után is ki lehet mondani, mert elég általánosan hangzik.

»2011 óta nem ülésezett a magyar–román kisebbségügyi vegyes bizottság, de most megállapodtak abban, hogy a társelnökök folytatják az elkezdett munkát a legfontosabb kérdések egyeztetéséről, és mihamarabb összehívják a bizottság ülését.«

Valahogy oldani kell a kvázi-hidegháborús hangulatot, ilyenkor pedig mi a biztos teendő? Hívjunk össze egy bizottságot, aztán vagy lesz belőle valami, vagy nem.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egyetmondok
2015. május 10. 20:10
Ez nem új a magyar állam történetében. Az USA ellen nem volt területi követelésünk,és mégis nekik üzentünk hadat...,Románia helyett.
Akitlosz
2015. május 10. 19:39
Egyetértek a cikkíróval. A külügyminiszter diplomatikusan nem mond semmi érdemit.
formaegy
2015. május 10. 18:17
"Nagy vitáink vannak, amelyek néha túllépnek az ésszerű nézetkülönbségek határain, de sajnos nem beszélhetünk ezekről őszintén a nyilvánosság előtt, elvégre baráti és szövetséges államok vagyunk." Szijjártó! Tudod, egy szót sem szólnék, ha ezzel a román bocskoros is élne, és úgy viselkedne, mint egy baráti és szövetséges állam! Egyet látunk, hogy ahol csak lehet tapossák M.o.-ot, tapossák a kinti magyarokat, amit a törvény megkövetelne azt is magasról leszarják! Mondd azt basszus, hogy gyáva vagy! Ne papolj itt "baráti szövetséges államról"! Hunyászkodj meg basszus, had tapossanak még jobban! Q-ra talpraesett kül.min. vagy! Ne bájgúnárkodj, hanem dobd el a liberódat és tegyél is valami érdemlegeset az országért. Vagy legalább olvass be ennek a bocskoros szarnak! Megint a saját országunkban sepert le egy mocsok! Gratulálok!
Mich
2015. május 10. 17:56
"A magyar–román kapcsolatok voltak már jobbak is"... ...Ceaușescu és Kádár alatt...?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!