Jelentős kockázatokra derült fény

2015. május 26. 12:26

Nyilvánvalóan nem tartható fenn sokáig, hogy egyes állami szereplők hatalmas összegekkel tartozzanak üzleti partnereiknek. Interjú.

2015. május 26. 12:26
Domokos László
Napi Gazdaság

– Az adóknál maradva: a költségvetés bevételeinek jelentékeny részét a különféle közterhek adják. Az ÁSZ megvizsgálta az ezekkel kapcsolatos terveket?

– Az ÁSZ minden évben áttekinti a költségvetési javaslatban szereplő állami bevételeket. A számvevők elsősorban azt elemzik, reálisan elvárható-e, hogy ezek az összegek megérkeznek a közkasszához. Ez ügyben érdemes felidézni a tavalyi megállapításokat. Akkor az ÁSZ úgy ítélte meg: a tervezett adók esetében csupán 51 százaléknál jelenthető ki, hogy a bevétel biztosan meglesz. Idén ez az érték közel 85 százalék. A lényeges emelkedésnek leginkább két oka van. Egyrészt az, hogy 2016-ban nem lép életbe új adónem, s a meglévő terhek sem emelkednek, miközben a gazdaság fehérítését szolgáló pénztárgéprendszer és az áruforgalom elektronikus ellenőrzése hozza a remélt bevételeket. S azt is ki lehet jelenteni, hogy a költségvetés tervezésekor a korábbinál jobb, átgondoltabb munkát végzett a kormányzat.

– Hasonlókra jutottak a költségvetési javaslat kiadásainak áttekintésekor is?

– Nem egészen, ez ügyben több esetben is jelentős kockázatra derült fény. Leginkább két területet kell külön is kiemelni. Az egyik az oktatás, a másik az egészségügy. Nyilvánvalóan nem tartható fenn sokáig, hogy egyes állami szereplők hatalmas összegekkel tartozzanak üzleti partnereiknek. Bárki felteheti a kérdést: milyen üzenetet hordoz, ha már maga az állam sem egyenlíti ki a számlákat a vállalt határidőre? S miként tűrhetik el az állami döntéshozók, hogy tízmilliárdos összegben halmozódjanak fel a kórházak, az oktatásügy lejárt számlái? E témakör kapcsán ugyanakkor adódik még egy égető felvetés: megfele­lőek-e azok a szabályok, amelyek az állami cégek, gazdálkodó szervezetek irányítóinak feladatait, felelősségvállalását, alkalmazási feltételeit és a fizetésük mértékét határozzák meg?

– Milyen problémákat érzékelt az ÁSZ a különféle menedzsmenteknél?

– Az utóbbi időszak vizsgálatai több problémás pontra is rámutattak. Találkoztunk például olyan, közpénzből működő felsőoktatási intézményekkel, ahol öt évig senki nem ellenőrizte, hogy a vezetők milyen munkát végeztek. Máskor egy önkormányzati cégnél derült ki, hogy a köztulajdonban álló vállalat saját magának szabta meg az elérendő célokat, feladatokat. A közlekedési társaságok vizsgálatakor pedig azt állapítottuk meg, hogy jó ideje nem mérték fel, milyen a szolgáltatás színvonala, elégedettek-e az utasok a körülményekkel. A különféle káros jelenségek, hibák, hiányosságok általánosnak nevezhetők. A kérdés súlyos: milliárdos, tízmilliárdos károk származhatnak ugyanis abból, ha a köz tulajdonában álló vállalatok, intézmények rosszul működnek. A problémák több tényezőre vezethetők vissza, ezek egyike valóban a menedzsment ügye.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kuwiq
2015. május 26. 14:45
" Bárki felteheti a kérdést: milyen üzenetet hordoz, ha már maga az állam sem egyenlíti ki a számlákat a vállalt határidőre? S miként tűrhetik el az állami döntéshozók, hogy tízmilliárdos összegben halmozódjanak fel a kórházak, az oktatásügy lejárt számlái? " Ami azt illeti, ez tipikus kiadási alultervezés. Nekem nemongyák, hogy a napi gazdi nem simicska cég!
Tintamin
2015. május 26. 13:13
Ez az a szervilis mitugrasz, akinek csak szol Gyuriba meg Viki, es el van sikalva minden? Ja, akkor lenyegtelen, mit ugat...
Mich
2015. május 26. 12:44
Zavaros változat, Mandiner... Miért kellett átszabni az eredeti cikket: "Domokos átszabná az ellenőrző hatóságokat"...?!
madarasi.abel
2015. május 26. 12:38
Még hogy az állam jó gazda
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!