Nem Patyomkin-falu a Liget Budapest

2015. május 04. 08:54

A maga területén egyedülálló brandet fogunk létrehozni a Liget Budapesttel. Nem Patyomkin-falut építünk. Interjú.

2015. május 04. 08:54
Baán László
Világgazdaság

„Folyamatosan önálló márkaként emlegeti Liget Budapestet. Mi a biztosíték arra, hogy az embereknek kell majd ez a »termék«?

Kedvenc példám a romkocsma negyed, ami egyetlen fillér állami támogatás nélkül jött létre, és ma már Amerikától Ausztráliáig vonzza a fiatalokat. Ők nem azért jönnek Budapestre, mert máshol nem tudnának meginni egy sört. A brand miatt jönnek. Egy-egy vendéglátóhelyen semmi olyasmi nem várja őket, amit ne kaphatnának meg Nyugat-Európában akár háromszor ilyen jó színvonalon, de a romkocsma negyed imidzse sehol máshol nincs meg. Ugyanilyen, a maga területén egyedülálló brandet fogunk létrehozni a Liget Budapesttel is. Jó egy éve együtt dolgozunk az IBM-mel. A cég egy vezető európai okosváros projektet akar csinálni a Ligetből. Nemcsak az intézményüzemeltetés, hanem az élmények terén is: amikor a látogatók belépnek majd ide, az infokommunikáció, a mobilalkalmazások teljesen egyedi világába kerülnek, ami elvarázsolja őket. A 19. és a 21. század fog itt találkozni nagyon magas színvonalon.

Mi történik, ha mégsem hozzák a számokat?

Még egyszer mondom: mértéktartóak a számok, és a mai trendek messzemenően alátámasztják őket. A turisztikai vonzerő azonban csak az egyik, és nem is a legfőbb eleme a fejlesztésnek. A Liget Budapest egész más, mint például az athéni olimpiai óriásberuházás, aminek számos elemét az esemény után lehetetlen volt hasznosítani. Nem Patyomkin-falut építünk. A külföldi turistákra szükség van a megtérülés miatt, de az, hogy felújítjuk a múzeumainkat és újakat építünk, kibővítjük az Állatkertet, növeljük a Városliget zöldfelületét és felújítjuk a játszótereit, sportpályáit, alapvetően a helyieket fogja szolgálni. Azokat, akik eddig még nem jártak ide, de a megújítást követően járni fognak, vagy jártak nagy ritkán, de gyakrabban fognak. Elsősorban persze a mindennapi Ligethasználók és a környékbeliek járnak majd jól a fejlesztésekkel, és a környék ingatlanárainak növekedéséből is ők profitálnak majd.

Tehát esély van a megtérülésre, de biztosíték nincs?

Tökéletes biztosíték semmire nincs. Senki nem tudja megmondani, hogy holnapután milyen gazdasági klíma lesz a világban. Mivel azonban mértéktartóak a számaink, nincs okunk aggodalomra. A KPMG nemzetgazdasági szinten tíz éves megtérüléssel számolt, de ha ez 10-15 éven belül megtörténik, már az is kiváló eredmény lesz.

Mikor kezdődhet az építkezés?

Az első látványos elem a bontási munkák kezdete lesz. Ide tartozik a Petőfi Csarnok, a Közlekedési Múzeum régi épületének és a Hungexpo irodaépületeinek elbontása. Sokan nem is tudják, hogy a fák között a hatvanas-hetvenes évek szörnyű dobozépületei bújnak meg. Ott, ahol a Magyar Zene Háza lesz. A bontások év végén kezdődnek, a tényleges építkezés pedig 2016 első felében.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 101 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2015. május 05. 06:42
Itt megint arról van szó valakik csinálni akarnak valamit és azt közzéteszik. És akkor jönnek akik még jobbat tudnának, vagy nem tennének semmit. Most azt szeretnék, ha parttalan vitává válna és jól meglehetne élni szakértői anyagok készítésével.
vakhangya5
2015. május 04. 23:14
A probléma a következő. Van ugye Budapest. A város szinte egyközpontú. Erre az egyközpontra szerveződik rá minden. A dugódíjat meg hagyjuk is ugyebár, mert a dugódíj belterületén lenne ez. Még egy probléma. El kéne kezdeni a várost valami normális több centrumú várossá alakítani. A kormányzatot kiköltöztetni a Belvárosból, ezt a múzeumi negyedet meg megint egy másik helyre megálmodni.
várúr
2015. május 04. 14:31
Majd ha átveszed az ált. isk. alsó tagozatos diplomád.
tevevanegypupu
2015. május 04. 13:54
Ha jól láttam a makettek tetejére is lehet parkot, zöld felületet tervezni..kizárt, hogy ne gondolnának a turistabuszokra és biztos, hogy lesznek mélygarázsok. Érdekes, a rengeteg szedett-vedett bódé senkit nem zavar, a giccsárusok sem..de hogy múzeumok kerüllnek oda, attól minden ellenzéki frászt kap.Képzelem annó hogy zokogtak az emberek mikor a Sugár utat kialakították és megépült az Operaház vagy mit hallgathatott Mátyás, hogy a legszebb kilátóhelyet foglalja majd el a vár..nem is beszélve a Palatinus házakról, nem lehet tőlük a Dunát látni és a Wekerle telep helyén is milyen jól lehetne focizni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!