Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
Mostanában sokan bírálják Orbán Viktort amiatt, hogy Vlagyimir Putyint fogadja Budapesten, miközben Oroszország feje gyakorlatilag uniós bojkott alatt áll.
„A szovjetek felszólították szövetségeseiket: vegyenek részt a bojkottban, fogják vissza nyugati kapcsolataikat. Ebben a helyzetben Magyarország, vagy mondjuk úgy, Kádár, vonakodó szövetséges módjára döntött. Lemondott ugyan politikusi látogatásokat, részt vettünk – sajnos – a Los Angeles-i olimpia bojkottjában, de minden más ment tovább. Magas szintű vizitek oda-vissza, Mrs. Thatcher a Nagycsarnokban, IMF-tagság, gazdasági reformok gmk-kal, választási reformocska. A dilemma az volt, mondták: a bankok vagy a tankok a félelmetesebbek? Kádár csapata dacolt a szövetségesi nyomással – elkerülendő az összeomlást.
Orbán is ezt tenné azzal, hogy Putyint fogadja, üzleteket köt vele? Ha igaz (rezsi)magyar lennék, hevesen bólogatva állítanám, hogy miniszterelnökünk – miközben benn marad a biztonságot nyújtó szövetségben – a mozgásszabadság végső határáig azért megy el, hogy könnyítsen népe terhein. Ahogy Kádár is gondolhatta magáról. Kádárék döntéseivel nőtt ugyan a függésünk a Nyugattól, a bankoktól, de nagyobb lett a mozgástér a tankok, vagyis Moszkva viszonylatában. Nőtt a kulturális, gazdasági autonómia, nagyobbak lettek az emberek lehetőségei.
Kénytelen volt hátrább húzódni a rendőrállam. Megindult a pezsgés a kultúrában, a médiában új hangok is hallatszottak. Megjelentek az alternatívnak nevezett csoportok. A csődtől való félelem vagy a modernizációs kényszer volt az erősebb a pártállami elitben? Erről érdemes vitatkozni. Orbán is a maga rendszerét akarja fenntartani, akárcsak Kádár. Az orosz üzlettel kapható biztonság a nyugati függést csökkenti így véli. De az energiabiztonságra hivatkozva visszaverheti azokat a „támadásokat”, amelyek Brüsszelből és Washingtonból érik.”